Novými dílnami se studenti pochlubí svým budoucím spolužákům

třinecké železárny nové dílny

Jak propojit elektrický obvod a rozsvítit světlo? To se dnes velmi snadno naučí pomocí jednoduchého instruktážního panelu studenti Střední odborné školy Třineckých železáren (SOŠ TŽ). Nejen zbrusu nové dílny pro oblasti informační technologie, automatizace a elektro si mohou osahat i návštěvníci dalšího dne otevřených dveří. Škola jej pořádá ve čtvrtek 7. prosince od 11 do 17 hodin.

Je určen především žákům pro školní rok 2024/2025, kteří nyní chodí na základní školu a budou se rozhodovat, kam zamíří po jejím absolvování.

třinec nové dílny

SOŠ TŽ patří k nejlépe vybaveným školám v kraji. Disponuje moderními dílnami i učebnami. Nově k nim přibyly tři kompletně vybavené učebny pro silnoproudou a slaboproudou elektrotechniku a automatizaci. Na zcela novém vybavení a zařízení se žáci v elektrotechnických oborech připravují na své budoucí povolání. Nechybí moduly pro řízení pohonů, PLC či prvky z oblasti zabezpečení a komunikace.

„Lze díky nim například názorně ukázat studentům vytvoření elektrického obvodu, domovních a průmyslových elektroinstalací nebo chytré elektroinstalace. Každé pracoviště žáka je vybaveno vlastními zdroji, měřicími přístroji a bezpečnostními svorkami pro připojení různých zapojení,“ vysvětluje ředitel školy Aleš Adamus.

Škola postupně zavádí nové technologie do výuky, aby držela krok s rozvojem v průmyslu a jeho transformací. Kromě moderního vybavení nabízí také úzké propojení výuky s praxí, takzvaný duální systém vzdělávání.

„Naši instruktoři jsou v úzkém kontaktu s Třineckými železárnami a společně připravují i učební plány a materiály pro naše studenty. To je tak lépe připraví na setkání s praxí,“ podotýká ředitel.

V letošním školním roce se na Kanadě vzdělává 450 žáků, což je o 70 více než loni. Do prvních ročníků nastoupilo 200 studentů. Nejvíce naplněné jsou maturitní obory automatizační technika a provoz a ekonomika dopravy. U tříletých oborů pak vede elektrikář silnoproud, instalatér a roste zájem o obráběče kovů.

ADK

Reklama

Další den otevřených dveří škola pořádá v sobotu 13. ledna. Učebny však mohou zájemci vidět i mimo určené dny. A to formou virtuální prohlídky na webu školy nebo po telefonické dohodě, kdy je pedagogové provedou i jednotlivě.

Zdroj zprávy: Třinecké železárny a.s.
Třinecké železárny