Premiéři ČR a Indie se dohodli na strategickém partnerství se zaměřením na oblast inovací

Premiér Petr Fiala navštívil ve dnech 9. až 11. ledna 2024 Indii, kde vystoupil v Gándhínagaru na investiční konferenci Vibrant Gujarat Global Summit. Setkal se také se svým indickým protějškem Naréndrou Módím se kterým jednal o posílení vzájemných vztahů, rozvoji obchodu a spolupráce v energetice a společných vědecko-výzkumných projektech. Oba lídři se také dohodli na uzavření strategického partnerství se zaměřením na oblast inovací.

Premiér Fiala ve svém vystoupení na summitu Vibrant Gujarat Global představil úspěšné české firmy a hlavní odvětví naší ekonomiky. Zaměřil se i na klíčové priority pro budoucnost – podporu inovací a průmyslu s vysokou přidanou hodnotou a důležitost aplikovaného výzkumu, který přináší prospěch občanům.

Fiala v Indii

Důležitým tématem jednání s premiérem Módím byla spolupráce v oblasti jaderné energetiky resp. rozvoj malých modulárních reaktorů. Premiéři také podpořili Společné prohlášení k česko-indickému strategickému partnerství v oblasti inovací.

„Je to deklarace, která vytváří rámec pro spolupráci veřejných institucí, škol či výzkumných podniků Česka a Indie a zahrnuje řadu oblastí – medicínu, umělou inteligenci, kybernetiku a další. Přijetí této deklarace posouvá naše vztahy na vyšší úroveň,“ uvedl český premiér.

Fiala v Indii

Premiéři podpořili další rozvoj obchodu mezi oběma státy. Indie je jedna z nejrychleji rostoucích ekonomik na světě. Je to obrovský trh, který představuje velké příležitosti pro naše podnikatele. „Tradiční české značky jako Škoda, Tatra, Baťa mají v zemi dobré jméno. Musíme obchodní vztahy dál rozvíjet. Indie je pro nás velmi perspektivní partner. Český export do Indie dosáhl loni rekordních 25 miliard korun a je zde velký potenciál, abychom ho ještě navýšili,“ uvedl premiér Fiala. Velký potenciál v rozvoji hospodářské spolupráce existuje v automobilovém průmyslu, dopravě, letectví, rozvoji železnice, obranném průmyslu či důlním průmyslu. Tématem schůzky lídrů byla i možnost dovozu indických lvů pro pražskou ZOO. Ta sice tyto šelmy již chová, ale nedaří se jejich reprodukce. Proto plánuje jejich chov rozšířit.

Fiala v Indii

Předseda vlády se setkal i s prezidentem Mosambiku Filipem Nyusim, hlavním ministrem státu Gudžarát Bhupendrabhaiem Patelem a s místopředsedou vlády Vietnamu Tran Luu Quangem.

Fiala v Indii

Ve čtvrtek 11. ledna český premiér navštíví National Institute of Medical Sciences and Research Univerzity Džajpur, kde se setká s vedením školy i fakulty a akademiky. Tématem setkání bude i rozvoj společných výzkumných projektů a rozšíření spolupráce mezi vysokými školami a výzkumnými institucemi. Program na podporu česko-indické výzkumné spolupráce byl v posledních letech úspěšný a ČR na něj chce navázat. Předseda vlády si také prohlédne místo stavby Maříkova centra umělé inteligence, robotiky a kybernetiky.

Fiala v Indii

Zdroj zprávy: Vláda ČR
úřad vlády čr