Rekordní kokila z ostravské LIBERTY vyráží na dlouhou a náročnou cestu do Británie

Kokila Liberty Ostrava

Obří a zároveň rekordní kokila, vyrobená ostravskou slévárnou společnosti LIBERTY Engineering Products Ostrava pro britského zákazníka Sheffield Forgemasters, dnes vyráží na svou náročnou 1600 kilometrů dlouhou cestu, která povede po silnici, po řece ale i po moři.

Kokila je speciální zařízení na odlévání oceli, surového železa, kovů nebo jiných slitin, a právě ta, která v průběhu dneška vyrazí z Ostravy, je s rekordními 140 tunami největší, jakou kdy místní slévárna vyrobila. Nejprve bude převezena do Lovosic a to na speciálním kamionu, který bude mít 14 náprav zajišťujících správné rozložení hmotnosti. Tam bude přeložena na loď na Labi a po říčním a kanálovém systému poputuje do nizozemského Vlaardingenu. Zde bude opět naložena na kamion, který nejprve najede na loď, která ho po moři převeze do britského Imminghamu. Po vylodění v Imminghamu se kamion přesune po silnici přímo na vykládku do Sheffieldu.

„Na výrobu kokily bylo nutné zajistit 150 tun tekutého kovu z našich vysokých pecí v Ostravě, který byl na slévárnu převezen po kolejích dvěma speciálními vozy. Koordinace výroby byla naplánována do absolutního detailu, protože teplota tekutého kovu nesmí klesnout pod 1210 až 1230 stupňů Celsia, což je teplota lití na slévárně,” vysvětluje Aleš Sekanina, marketingový manažer LIBERTY Engineering Products Ostrava.

Kokila Liberty Ostrava

 

„Už v průběhu výroby jsme kontaktovali dopravce, který se specializuje na nadrozměrné přepravy. Transport takovéto velké a těžké kokily je totiž složitý a velmi náročný a právě proto bude kokilu po celé její trase v České republice a Velké Británii doprovázet policie a montážní vůz. Obsluha montážního vozu má za úkol umožnit kamionu s kokilou hladký průjezd a hlídat, aby cestou nedošlo k žádným škodám. Bude proto například odstrojovat dopravní značení, nebo pokládat výztuhy pod kamion při průjezdu kruhovým objezdem,” popisuje Aleš Sekanina.

Kokila Liberty Ostrava

Kokila bude sloužit jako forma, do které strojírenská společnost Sheffield Forgemasters ve svém závodě nalije tekutý kov a následně jej zpracuje na finální výrobek. Britská společnost se specializuje na výrobu velkých dílů pro lodní, jaderný a obranný průmysl.

Kokila Liberty Ostrava

Tradice výroby odlitků v LIBERTY Ostrava sahá do roku 1951. Dlouholeté zkušenosti získané při výrobě odlitků jsou v současnosti využívány pro výrobu odlitků z oceli, šedé litiny a tvárné litiny pro strojírenské firmy v České republice i v zahraničí. Součástí provozu je i modelárna. Zároveň provoz získal výrobkové certifikáty společností Bureau Veritas pro celý výrobní sortiment a Lloyd’s Register pro odlitky ze šedé a tvárné litiny do kusové hmotnosti 25 000 kg.

Zdroj zprávy: Liberty Ostrava
Liberty Ostrava