Řezání laserem na OPEN HOUSE R.D.I. 2020

R.D.I.

Dny moderních technologií R.D.I. prezentují špičková výrobní řešení pro ohyb trubek a drátů, ale také laserové řezací technologie, které si poradí s plechy, profily, trubkami a dokonce i s ohnutými nebo tvarovanými polotovary.

V této části reportáže se podíváme na 3 laserová pracoviště, která pokrývají široký záběr potřeb strojírenských firem v oblasti laserového řezání kovů. Společnost R.D.I. připravila demonstrace laserového řezání 3 typů polotovarů – ohnutých trubek, resp. tvarovaných polotovarů, profilů a plechů. Zatímco poslední technologie je již poměrně rozšířená a pro potenciální zájemce jsou rozhodujícími parametry, cena, výkon, spolehlivost, náklady na údržbu a případně funkce související s eliminací problémů při řezání plechů, tak práce s profily nebo řezání prostorových polotovarů je náročnější záležitost a mnoho strojírenských firem by touto cestou mohlo podstatně zvýšit svoje produkční možnosti a snížit náklady i výrobní čas.

BLM Lasertube LT7
Ultimátní vláknová řezačka profilů nové generace přináší laserové řezání trubek od 12 mm až do průměru 152,4 mm (6″) a profilů do 152,4 x 152,4 mm (6″ x 6″). Snadno si poradí i s otevřenými nebo obdélníkovými profily. Jedná se o jeden z nejvýkonnějších strojů z nabídky BLM Group v této kategorii s nejširším rozsahem operačních možností. Vláknový laser má 3 KW, stroj je vybaven třemi možnostmi vykládky, automatickým podavačem materiálu, který umí pracovat se svazky i s jednotlivými profily či trubkami a samozřejmě nesmíme opomenout vyladěné uživatelsky přívětivé ovládání, s inteligentním programováním řezacích procesů.

blm lt7 blm lt7
BLM LT7 R.D.I. BLM LT7 R.D.I.

BLM LT7 je díky lineárním pohonům velmi rychlý, což je výhodné pro efektivní výrobu středních a velkých sérií. Robustní provedení stroje eliminuje vibrace, které jsou s takovou rychlostí spojeny, což dovoluje uchovat vysokou přesnost laserového řezání. Rychlost stroje si můžete ověřit na následujícím videu (po rozkliknutí videa si můžete v nastavení zvolit prohlížení v rozlišení 4K/60fps)…

Tento vysoce efektivní model najde uplatnění v nejnáročnějších výrobních procesech, a to nejen díky samotnému výkonu stroje, ale také díky flexibilitě sestavení a unikátnímu systému, který eliminuje časové ztráty při obsluze stroje. Ve fotogalerii výše si můžete prohlédnou všechny 3 možnosti vykládky hotových výpalků, ale i automatizovaný nakladač trubek a profilů může být doplněn robotem, pokud by například byla potřeba řezání malých sérií odlišných profilů. Dva přední vykládací bloky jsou programovatelné a jejich nastavení lze měnit i během práce stroje, takže není třeba vypínat stroj kvůli změnám v programu.

BLM LT 7

BLM LT 7 může být dodán v pravé nebo levé verzi, aby zákazník mohl stroj lépe zasadit do svých výrobních prostor. Stroj má i řadu dalších praktických “vychytávek”. Výrobním firmám se může hodit funkce rychlého popisování vypálených dílů nebo schopnost vypořádat se s proměnlivou tloušťkou materiálu při řezání silnostěnných trubek. Aktivní skenování zpracovávaného materiálu výrazně eliminuje nedokonalosti vstupního materiálu a dokáže ušetřit náklady za špatné kusy. Systém rovněž dokáže lokalizovat svary na vstupním materiálu a přizpůsobit jim parametry laserového paprsku a polohy řezací hlavy. Velmi žádanou funkcí, která má vliv na snižování výrobních nákladů, je optimalizace řezů tak, aby se z dodávané tyče nebo trubky vyřezalo maximum požadovaných tvarů a zůstalo co nejméně odpadu. BLM LT7 nové generace je velmi sofistikovaný stroj, který svým výkonem, vysokou spolehlivostí a rozsahem funkcí jen těžko hledá srovnatelnou konkurenci.

Robotizovaná výrobní buňka BLM LT-FREE
Uzavřené kompaktní řešení je určeno pro laserové vyřezávání prostorových dílů. Může jít o vylisované plechové části nebo ohnuté profily či trubky. Polotovary, které nelze díky tvarovým nerovnostem řezat ani na strojích typu LT7, ale ani na řezačkách pro plechy. Může jít o díly, u kterých je potřeba vyřezávat různě tvarované otvory na různých stranách, což by při použití tradičních technologií vyžadovalo složité změny upevnění polotovaru, mnoho přípravků a značný čas pracovníků. Dalším případem je řezání profilů a trubek, které by po ohybu vykazovaly deformaci předem vyřezaných otvorů, takže je technologicky lepším řešením vyřezávat již ohnuté části. Buňka LT-FREE toto řeší pohyblivou řezací laserovou hlavou a manipulačním robotem. Z bezpečnostního hlediska je celý proces řezání důsledně zakrytován a zajištěn mnoha ochrannými prvky.

Hlavní hodnotou stroje je vysoká flexibilita. Dokáže přesně řezat plechy, trubky, profily, lehké svařence nebo polotovary z ohraňovacích lisů nebo ohýbacích center a velmi snadno lze měnit výrobní program. LT-FREE může být použit od výroby jednoho kusu až po velkosériové produkce. Snižuje počet nutných operací a může tak snížit náklady až o 50%! Zcela eliminuje nutnost návrhu a výroby přípravků, což je další nemalá úspora času a nákladů. 3D laserová hlava má 5 os a vláknový řezací laser. LT-FREE může pracovat na ploše až 3 000 mm x 1 000 mm. Součástí řídícího systému stroje je řada technologií, které umožňují rychlé a přesné nasazení řezacího bodu. Navíc nedochází k teplotnímu ovlivnění a změnám struktury materiálů. Pro programování 3D řezání je k dispozici firemní CAD systém ARTCUT, který umožňuje snadné offline sestavení řezacího programu.

ARTCUT

Tady jsme pro vás připravili dvě videa. První ukazuje, jak vypadá práce s LT-FREE navenek. Přes zavřené bezpečnostní dveře není vidět samotná operace řezání, ale pouze vstup a výstup. Celá akce trvá něco málo přes minutu…

Druhé video ukazuje samostatný pohyb robota (bez zapojení laserové hlavy)…

Celkově lze BLM TL-FREE považovat za vynikající robotickou buňku, která se může základním kamenem vysoké konkurenceschopnosti strojírenské firmy. Pracuje rychle, přesně, šetří výrazně náklady, je vysoce flexibilní a umí efektivně sjednotit řadu operací do jednoho místa. Čisté a bezpečné plně automatizované pracoviště, které lze spojit a synchronizovat s dalšími technologiemi ve firmách.

Flexibilní řezačka plechů ADIGE-SYS LS5
Tento stroj doplňuje portfolio laserových řezacích strojů. Nabízí záruku vysoké kvality strojů od BLM Group, výkonné technologie a moderní užitečné funkce. V Brandýse na Labem se v rámci OPEN HOUSE 2020 předvádí stroj, který je použitý, ale je ve vynikajícím stavu a dobrou cenu. Stroj má pracovní plochu 3.000 x 1.500 mm, řezací hlavu PRECITEC PRO CUTTER s 5kW vláknovým laserem a společnost R.D.I. na něj dává 3 měsíční záruku. Pochopitelně si lze objednat stroj i nový, a to i s větší pracovní plochou (až 6.000 x 2.000 mm). Tento konkrétní stroj firma R.D.I. nabízí za 270.000 Euro. O tomto stroji jsme psali také v reportáži z MSV 2019, kde byl vystaven ve variantě s podélnou nakládkou.

BLM LS5 BLM LS5

ADIGE-SYS LS5 váží 12200 kg, na pálicím stole snese zátěž až 900 kg a rychlost posuvu v ose řezu je 196 m/min (7716 ipm). Výhodou modelu LS5 je možnost uspořádání podávání a výsuvu plechů buď ze zadní strany (viz fotogalerie) nebo z boční strany. Záleží, jaké uspořádání bude více vyhovovat zákazníkovi. V prvním případě je půdorys, resp. strojem zabraná plocha 6,7 m x 6 m a v druhém případě 4,2 m x 11 m.

V předposlední části recenze, která vyjde v pondělí 21. září 2020, se podíváme na číslicově řízené ohýbání trubek a drátů. Akce 10 dní s moderními strojírenskými technologiemi od R.D.I. končí v pátek 25. září, takže ještě můžete všechny vystavené stroje vidět na vlastní oči, vyzkoušet si jejich funkce a konzultovat vaše potřeby s vedením společnosti R.D.I. nebo s technickými specialisty firmy.

r.d.i.

Články na podobné téma:
První návštěvní den akce společnosti R.D.I.
10 dní s moderními strojírenskými technologiemi od R.D.I.