Seznamte se s robotickou buňkou MISAN MSN003 (video)
Robotické buňky jsou ideálním řešením pro automatizaci výroby. Jedná se o vyzkoušené a technicky propracované sestavy robotů, obráběcích strojů a dalších zařízení, které dodavatel otestoval a vybavil mnoha vlastními vylepšeními, systémy, senzory a tak podobně, aby konečný zákazník nemusel ztrácet čas vlastním vývojem a mohl ihned po instalaci spustit výrobu. Producenti robotických buněk se tak snaží najít optimální řešení mnoha úloh, s kterými se musí strojírenská výroba každodenně vyrovnávat.
Ty nejjednodušší buňky řeší bezpečnou robotickou obsluhu jednoho stroje. Sofistikovanější řešení pak přináší obsluhu více strojů a přidávají i možnosti automatizovaného měření nebo jiných úkonů, které dosud fyzicky prováděli pracovníci výrobní firmy, ale při současných možnostech je již lze plně automatizovat. Trend se tedy posunul ke složitějším provedení buněk a strojírenským firmám tak přibyly možnosti jak snadněji přistupovat k automatizaci a v některých případech i k digitalizaci v rámci Průmyslu 4.0, což je právě případ buňky MSN003 od společnosti MISAN z Lysé nad Labem.
Společnost MISAN s.r.o. představila svou novou buňku na loňském Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně, odkud jsme vám přinesli i podrobnou reportáž. Robotická buňka MSN003 je vybavena vlastním systémem MISAN, který díky otevřenému formátu umí spolehlivě komunikovat s běžně používanými firemními systémy (SAP S/4HANA, Helios, Minerva a mnoho dalších). Díky tomu lze robotickou buňku MISAN snadno začlenit do výrobních jednotek, které směřují k Průmyslu 4.0.
Nicméně, na veletrhu není dostatek prostoru ani optimálních podmínek pro pořízení detailnějších videí se záběry z různých perspektiv, takže po skončení veletrhu firma uvedla video, které mnohem lépe ukazuje všechny části robotické buňky MSN003 a jejich funkce.
Připomeňme jen, že buňka je tvořena poměrně širokým rozsahem zařízení, který obsahuje:
– Vstupní zásobník se čtyřmi šuplíky (60 kusů v šuplíku) osazenými plechovými rastry
– Robot Fanuc M-20iD/25, upínání chapadly SCHUNK s možností uvolnění ve dvou osách
– Vodorovné soustružnické centrum Okuma LB3000EXII MYW 800
– Stanice pro předání kusů mezi roboty
– Robot Yaskawa GP25, upínání chapadly SCHUNK s možností uvolnění ve dvou osách
– Multifunkční vysokorychlostní soustružnicko-frézovací obráběcí centrum Brother M200Xd1
– Výrobní souřadnicový měřicí stroj ZEISS DuraMax
– Výstupní zásobník se čtyřmi šuplíky (60 kusů v šuplíku) osazenými plastovými rastry
– Šuplík pro NG kusy s přístupem pro obsluhu bez zastavení buňky
– Šuplík pro VIP kusy s přístupem pro obsluhu bez zastavení buňky
– Ruční čtečka QR kódů pro volbu VIP kusu
– Stacionární čtečka QR kódů pro vyjmutí VIP kusu
Mimo výše uvedené části je buňka tvořena i bezpečnostním oplocením a řadou softwarových systémů, které se starají nejen o bezproblémový chod všech aktivních částí buňky, ale také o vstup a sběr dat, která jsou dále využitelná pro řízení výroby, resp. řízení v rámci standardů pro Průmysl 4.0.
Tady si můžete prohlédnout, jak robotická buňka pracuje bez lidské obsluhy…
V případě zájmu nebo dotazů kontaktujte společnost Misan s.r.o.
www.misan.cz
lysa@misan.cz
+420 325 551 440