Škoda Group podepsala smlouvu na dodávku 30 elektrických vlaků v hodnotě 320 milionů eur do Uzbekistánu

ŠKODA TRANSPORTATION Uzbekistán export smlouva

Škoda Group dnes oznámila uzavření smlouvy s Uzbeckými státními dráhami na dodávku 30 elektrických vlaků v hodnotě 320 milionů eur. Tato dohoda představuje největší zakázku, kterou kdy česká společnost v Uzbekistánu získala. Svědčí o významu českých firem a firem z Evropské unie v Uzbekistánu a Střední Asii.

škoda group Uzbekistán smlouva

Uzbecký premiér Abdulla Aripov se zúčastnil podpisu smlouvy v sídle Škoda Group v Plzni za účasti uzbeckého ministra dopravy Ilkhoma Makhkamova a jeho českého protějšku Martina Kupky. Škoda bude Uzbeckým státním drahám dodává své širokorozchodné elektrické vlakové jednotky, které již vyrábí pro železniční provozovatele v Lotyšsku a Estonsku. Škoda zahájí výrobu v průběhu příštího roku. Projekt je financován českými bankami s podporou pojišťovací exportní agentury EGAP.

škoda group Uzbekistán smlouva

 

„Skutečnost, že jsme byli vybráni jako dodavatel vlaků do Uzbekistánu, je nejen důkazem vysoké kvality našich vozidel, ale také se posunul k mezinárodnímu partnerství. Tato smlouva potvrzuje, jak důležitou roli hrajeme při utváření budoucnosti mezinárodní železniční dopravy, a nastavuje strategickou spolupráci s uzbeckými železnicemi. Vlaky pro Uzbekistán budou mít čtyři vozy a široký rozchod (1520 mm). Hlavní část výroby bude probíhat v našem výrobním závodě v Ostravě a část montáže vozidel bude probíhat v Uzbekistánu,“ říká Zdeněk Sváta, prezident Region Central East ve Škoda Group.

škoda group Uzbekistán smlouva

 

„S cestami současnými vlaky jsme na k revoluci na našich železnicích a ke zlepšení celkové zážitku cestujících. Tato spolupráce je jen začátek slibného partnerství. Jsme si vědomi velkého potenciálu, který má Škodovku v Uzbekistánu,“ říká Abdulla Aripov, předseda vlády Republiky Uzbekistán.

škoda group Uzbekistán smlouva

 

„Lobbing za české firmy je standardní součástí naší ekonomické diplomacie. Jsem rád, že naše cesta do Uzbekistánu napomohla k uzavření tohoto kontraktu, který je důležitý pro celý český průmysl. Rozvoj vztahu s Uzbekistánem otevírá cestu do této země i pro další české podniky nejen z oblasti dopravy,“ říká Martin Kupka, ministerstvo dopravy České republiky.

Společná vozidla pro moderní mobilitu
Moderní elektrické jednotky Škoda nabízí mimořádný výkon, spolehlivost a energetickou účinnost. Jednotky Uzbeckých státních drah budou tvořeny čtyřmi vozy se širokým rozchodem, s ergonomickými sedadly a plně plně vybaveným interiérem. Cestující budou mít k dispozici palubní Wi-Fi připojení a pokročilý vnější a vnitřní kamerový systém zvýší bezpečnost. Vlaky budou mít také částečně nízkopodlažní konstrukce, která zajistí plnou přístupnost pro všechny cestující. Výroba jednotek pro Uzbekistán bude probíhat ve výrobním závodě Škoda Group v Ostravě, který má bohaté zkušenosti s výrobou vlaků pro širokorozchodné trati. V současné době se zde vyrábějící vlakové soupravy pro Lotyšsko a Estonsko.

škoda group Uzbekistán smlouva

Železniční síť v regionu je důležitou součástí transkaspické mezinárodní dopravní trasy, která je složitě propojena s rozšířenou transevropskou dopravní sítí. Takzvaný centrální koridor představuje poslední zbývající tepnu mezi Dálným východem a Evropskou unií. Strategie Global Gateway klade důraz na stabilizaci a posílení dopravní kapacity centrálního koridoru. Summit EU-Střední Asie, který se konal v Samarkandu v listopadu 2022, se nachází na podpoře udržitelných dopravních vazeb EU a Střední Asie. Navrhovaná opatření zahrnují významné investice do železniční infrastruktury, kolejových vozidel, přístavních zařízení a lodní dopravy na Kaspickém moři.

škoda group Uzbekistán smlouva

 

Zdroj zprávy: ŠKODA TRANSPORTATION a.s.

Škoda Transportation