Společnosti Westinghouse a Bechtel podepsaly dohodu o spolupráci s Aliancí české energetiky

bechtel westinghouse

Společnost Westinghouse Electric Company spolu se stavebním partnerem Bechtel včera večer podepsala dohodu s Aliancí české energetiky z.s. Uzavřená dohoda je významným krokem k zapojení vysoce kvalifikovaného tuzemského jaderného průmyslu ve prospěch návrhu společností Westinghouse a Bechtel na nasazení reaktorů AP1000 v České republice.

Podpisem vzniká pracovní skupina, která má usnadnit účast českých firem při nasazení až čtyř reaktorů AP1000® v jaderných elektrárnách Dukovany a Temelín. Výběr technologie AP1000 v Polsku, Bulharsku a na Ukrajině, stejně jako možné nasazení malého modulárního reaktoru AP300™, vytváří další příležitosti pro české dodavatele v celém regionu.

Bechtel Westinghouse

Na akci byla přítomna náměstkyně ministerstva energetiky USA pro jadernou energetiku Dr. Kathryn Huff společně s prvním zástupcem náměstkyně Michaelem Goffem. Oba za vládu Spojených států vyjádřili signatářům memoranda o porozumění podporu.

„Podpis této dohody vnímáme jako velmi významný krok ve vzájemné spolupráci všech zúčastněných stran. Úsilí vzniklé pracovní skupiny zajistí maximální zapojení českého průmyslu do výstavby nových jaderných zdrojů v České republice jakožto skutečně strategického partnera pro technologii AP1000,” uvedl k podpisu výkonný ředitel Aliance české energetiky Josef Perlík.

Westinghouse

„Naše projekty technologie AP1000 významně těží z rozsáhlé lokalizace kritických výrobních a servisních prací. Očekávám, že nejméně 70 % prací na tomto významném projektu bude zadáno českým firmám,” řekl David Durham, prezident společnosti Westinghouse pro energetické systémy. „Jsme vděční za partnerství s Aliancí české energetiky, ze kterého bude Česká republika profitovat po celé generace.”

bechtel westinghouse

„Již více než 70 let stojí společnost Bechtel v čele dodávek nejmodernějších technologií v oblasti jaderné energetiky,” uvedl John Howanitz, prezident Globální obchodní divize společnosti Bechtel pro jadernou energetiku, bezpečnost a životní prostředí. „Víme, že k nejúspěšnějším projektům patří partnerství na místní úrovni a maximální využití kapacit a schopností domácích dodavatelů, abychom našim partnerům pomohli dosáhnout jejich cílů v oblasti čisté energie. Těšíme se na spolupráci s Aliancí české energetiky, která nám pomůže pokračovat ve výběru možných dodavatelů a subdodavatelů, s nimiž bychom mohli spolupracovat při zajišťování energetické bezpečnosti České republiky.”

Aliance české energetiky sdružuje největší technologické firmy v České republice z oblasti jaderné energetiky. Jejím posláním je koordinovat strategické zájmy, klíčová partnerství a spolupráci členských firem s partnery včetně ministerstev i státních regulačních orgánů.

AP1000 je jediným provozovaným reaktorem Generace III+ s plně pasivními bezpečnostními systémy, modulární konstrukcí a nejmenšími rozměry na MWe na trhu. V USA, v lokalitě Vogtle v Georgii, byl v červenci zahájen komerční provoz jednoho bloku AP1000, který vyrábí elektřinu pro rozvodnou síť a v následujících měsících se očekává zahájení komerčního provozu druhého bloku. Čtyři reaktory AP1000 v současné době dosahují v Číně rekordů v provozním výkonu a dostupnosti a dalších osm reaktorů je zde ve výstavbě. Tato technologie je zvažována také v několika dalších lokalitách ve střední a východní Evropě, ve Spojeném království a v Severní Americe.

WestinghouseSpolečnost Westinghouse Electric Company tvoří budoucnost bezuhlíkové energie poskytováním bezpečných, inovativních, jaderných a dalších technologií a služeb čisté energie po celém světě. Westinghouse dodal první tlakovodní reaktor pro komerční provoz na světě v roce 1957 a technologie společnosti je základem pro téměř polovinu všech provozovaných jaderných elektráren na světě. Díky více než 135 letům inovací je Westinghouse preferovaným partnerem pro technologie pokrývající celý životní cyklus jaderné elektrárny. Další informace naleznete na webových stránkách, na síti LinkedIn a na X.

bechtelSpolečnost Bechtel je důvěryhodným partnerem v oblasti inženýrství, výstavby a řízení projektů pro průmysl a státní správu. Od ostatních společností se odlišuje kvalitou svých zaměstnanců a neúnavnou snahou o dosažení co nejlepších výsledků. Společnost Bechtel přizpůsobuje své schopnosti cílům svých zákazníků, aby tak vytvořila trvalý pozitivní dopad. Od roku 1898 společnost pomohla zákazníkům dokončit více než 25 000 projektů ve 160 zemích na všech kontinentech, které vytvořily nová pracovní místa, pomohly k navýšení ekonomiky, zlepšily odolnost světové infrastruktury, zlepšily přístup k energii, zdrojům a životně důležitým službám a učinily svět bezpečnějším a čistším.
Společnost Bechtel působí v oblastech energetiky, infrastruktury, jaderné energetiky, bezpečnosti, životního prostředí a těžby. Její služby sahají od počátečního plánování a investic až po spuštění a provoz. Více informací najdete na www.bechtel.com

Zdroj zprávy: Westinghouse Electric Company
Westinghouse