Tajmac-ZPS na MSV 2021

Tajmac-ZPS

Tradiční český výrobce obráběcích strojů avizoval již před veletrhem, že na MSV 2021 připravuje 3 premiéry nových strojů. To je samozřejmě magnet pro zástupce strojírenských firem, které o takové stroje mají zájem a potřebují doplnit své výrobní flotily o nejmodernější stroje.

Expozice Tajmac-ZPS byla uspořádána poněkud jinak, než v minulosti, kdy stroje byly postaveny kolem setkávacího a jednacího prostoru. Letošní “prstencové” uspořádání spíše nabízelo více lehce odděleného prostoru jednotlivým divizím, ale to je jen vnější dojem. Firma letos předvedla 4 stroje a z toho 3 novinky.

Tajmac-ZPS MSV 2021 Tajmac-ZPS MSV 2021

MANURHIN K´MX 816 CLEVER
Novinka z roku 2019, která byla představena na Zákaznických dnech Tajmac-ZPS a rovněž na minulém ročníku MSV 2019 (odkaz vede na reportáž z MSV 2019). Jedná se o osmiosý dlouhotočný automat, který může současně pracovat až se 4mi nástroji. Špičkový CNC soustruh pro hromadnou výrobu malých, ale složitých rotačních částí.

MANURHIN 816 MANURHIN 816

MANURHIN K´MX 632
První z avizovaných novinek přichází s novým designem řady MANURHIN. Rozloučila se s výraznými modrými prvky a přiklonila se k víceméně standardnímu vzhledu mnoha značek obráběcích strojů, včetně vlastních produktů značky Tajmac-ZPS. Na druhou stranu, nelze vyloženě tvrdit, že by zvolený design byl nudný, protože nová řada má moderní design, projevující se ve tvarových detailech a různých designových prvcích, které mají podtrhnout novou identitu řady MANURHIN. Na designu produkčních strojů ovšem až tak nezáleží a v popředí jsou především výrobní schopnosti, parametry a spolehlivost. V této oblasti má MANURHIN na rozdávání, takže změna designu je spíše věc obchodních a snad i marketingových záměrů.

MANURHIN K’MX 632 je určen pro produktivní obrábění součástí z tyčí o max. průměru 32 mm a 36 mm (s úpravou tyče). Stroj je standardně vybaven dvěma elektrovřeteny s maximálními otáčkami 10 000 ot/min a rotačním vodícím pouzdrem synchronizovaným pomocí kladek a řemenů s hlavním vřetenem. Šest lineárních CNC os (X1, X2, Y1, Y2, Z1, Z2), dvě rotační osy (C1, C2). Stroj je velmi výkonný při frézování, nástroj pracuje s krouticím momentem až 32 Nm.

MORI-SAY TM620 CNC
Vícevřetenový automat MORI-SAY TM620 CNC je šestivřetenový soustružnický vačkový automat a je určen pro hromadnou a sériovou výrobu přesných součástí z tyčového materiálu. Hlavní charakteristikou koncepce je vysoká přesnost a tuhost při obrábění na šesti vřetenech, se šesti nezávislými podélnými suporty, s šesti příčnými suporty a s čtyřmi křížovými suporty. Stroj umožňuje použití různých typů automatických nakladačů a automatických zásobníků materiálu. Jedná se o plně CNC řízený soustružnický automat vysoké přesnosti, tuhosti a rychlosti, který je určen pro hromadnou a sériovou výrobu přesných součástí z tyčového materiálu do max. ø20 mm. Vhodný stroj zejména pro výrobky z oblasti automotive a také hydraulických a pneumatických komponentů. Vysokou produktivitu umožňuje celkem 21 CNC řízených os a dalších 14 k dispozici pro řízení zvláštního příslušenství a 6 vřeten s max. otáčkami 6.000 min-1. Široká škála příslušenství vč. automatického zásobníku tyčí rozšiřuje technologické možnosti stroje.

ZPS MCG1000i
Jedná se o premiérově inovovaný stroj ZPS MCG1000i s automatickým výměníkem palet. Toto multifunkční obráběcí centrum typu horní gantry, umožňuje komplexní obrábění prostorově složitých a technologicky náročných obrobků, kombinovaných tvarů jak v pětiosém frézování, tak v plnohodnotných soustružnických operacích. Jedná se o vysoce produktivní stroj, který se vyznačuje vysokou dynamickou a tepelnou stabilitou a vysokou přesností obrábění. Pracovní osy X, Y, Z se pohybují po lineárních vedeních. Přímé odměřování ve všech osách je součástí základního vybavení. Opce výměníku palet posouvá stroj směrem k Průmyslu 4.0 a přináší pokrokovou automatizaci obslužných procesů na vstupu a výstupu. Zákazník nemusí řešit systémovou integraci, ladit nebo optimalizovat řešení jiných stran a dodavatelů robotů. Komplexní řešení, které lze snadno zasadit do výrobní linky a integrovat s ostatními pracovišti.

MCG 1000i MCG 1000i

ZPS-Slévárna
Součástí expozice Tajmac-ZPS jsou i služby, které svým zákazníkům nabízí dceřiná ZPS-Slévárna, a.s. Firma vyrábí odlitky ze šedé a tvárné litiny o hmotnosti od cca 30 kg až do 12 000 kg. Komplexně zajišťuje všechny související operace a činnosti, od materiálového poradenství a technologických konzultací, výroby modelového zařízení, výroby odlitku, jeho následného opracování, tepelného zpracování, atestů, povrchové úpravy, až po dopravu a další služby dle požadavků zákazníka.

ZPS Slévárna

 

Další informace o produktech Tajmac-ZPS najdete tady.