3D ohýbání trubek a drátu od společnosti R.D.I.

ohýbání trubek

Dalším tématem expozice strojů v sídle firmy R.D.I. je přesný ohyb trubek a drátů. Tady ovšem nejde pouze o “obyčejné” jednoduché ohýbání, ale o náročnou CNC výrobu složitých prostorově tvarovaných dílů, která musí být přesná a rychlá, bez nežádoucích deformací a bez negativního ovlivnění mechanických vlastností materiálu.

rdi

Společnost R.D.I. se specializuje na špičkové italské stroje od BLM Group. V oblasti ohýbání jsou k dispozici technologie pro trubky, pro trubky ve svitku a pro dráty ve svitku. Všechny stroje jsou vybavené sofistikovanými řídícími systémy, které dokonale pracují s vlastnostmi materiálu a eliminují odpružení a odpor materiálu při ohybu. Vše se odbývá v 3D prostředí, a to s důrazem na vysoký stupeň automatizace, minimální potřeby zásahů obsluhy a uživatelsky příjemné prostředí, které zkracuje zaučení obsluhy a snižuje možnost chyb a zmetků.

Na akci OPEN HOUSE 2020 R.D.I. předvedli hostitelé svým klientům 4 ohýbací pracoviště. Z toho 2 byla robotizovaná, a to pomocí robotů od firem ABB a Fanuc. 3 pracoviště byla určena pro ohyb trubek, z toho jedno ze svitku a 1 pracoviště bylo určeno pro 3D ohyb drátu ze svitku. Tady jsou ukázky…

3D CNC ohýbačka drátů DH4010VGP
Jedná se o poměrně komplikovaný stroj, který má dvě věže a 2 ohýbací hlavy. Mechaniku ohýbání si budete moci prohlédnout na dvou videích, ale nejprve vám nabídneme fotogalerii, abyste měli základní představu o stroji…

DH4010VGP DH4010VGP

DH4010VGP je celoelektrický ohýbací stroj, který nabízí 3D vizuální grafické programování (VGP3D) a je určen k ohýbání drátu do průměru 10 mm. Jednou z mnoha zajímavých funkcí je i srážení hran na obou koncích hotového polotovaru, čímž se ušetří čas, který by vyžadovalo přesun polotovarů na jiné pracoviště, uchycení a provedení sražení. Sražení je ukázáno na posledním snímku fotogalerie (viz výše). Následující ukázka funkce stroje (ohýbání drátu na tvar držáku pro láhev) demonstruje nejen rychlost, ale i funkci ohýbacích nástrojů. Ty lze podle potřeby vyměnit do 6ti minut, pokud to vyžaduje změna výroby a volba jiného programu…

V nastavení kvality videa si můžete zvolit vysoké rozlišení 4K/60fps

Stroj umí pracovat s drátem z cívky, který si sám nařeže na potřebnou délku, a to ještě před provedením ohybů, aby nedocházelo k napětím mezi koncem drátu a cívkou. Pokud není k dispozici navíječ cívky, může stroj pracovat i s předem nařezanými pruty drátu nebo standardně dodávanými délkami prutů. Tady je ukázka ohýbání “dovnitř tvaru”. Posloužilo logo BLM Group…

Ohýbačka DH4010VGP je velmi výkonný a plně automatizovaný stroj, který zcela eliminuje nutnost přípravků pro ohýbání a nabízí přesně a rychle opakované operace při ohýbání drátů. Vizuální programovací prostředí VGP3D je moderní software s 3D simulací. Zcela eliminuje zkušební ohyby (úspora času i materiálu) a po naprogramování žádaného výstupního tvaru lze okamžitě přistoupit k produkci. Operativní změny výrobního programu stroje jsou velmi rychlé a pro obsluhu snadné.

CNC ohýbačka trubek ze svitku BLM 4-RUNNER H1
Tento stroj rovněž pracuje se svitky, ale je určen pro trubky. Rovná, ohýbá, řeže a dělá i potřebná zakončení na obou stranách trubky. Jde tedy o 4 funkce v jednom CNC stroji. Vše je opět řízeno numericky a celý stroj je plně elektrický.

BLM 4-RUNNER H1 BLM 4-RUNNER H1

4-RUNNER H1 umí pracovat s trubkami do průměru 12,7 mm. Jeho výkonnější varianta H3 zvládne až 22,2 mm v průměru. Zařízení pro tvarování zakončení je možno konfigurovat podle účelu. Stroj může mít 4 až 6 formovacích stanic a jednu rotační stanici.

Součástí stroje je synchronizovaný odvíječ trubkového svitku. Může být zapojen na volnoběh, ale motor může pracovat i obousměrně, pokud je to potřeba. Data pro práci se strojem lze vkládat pomocí standardních 3D CAD systémů nebo může být použit firemní vizualizační program VGP3D, jako u jiných strojů od BLM. Videa ukazují 2 možnosti výroby stejného polotovaru. U prvního má pojízdná jednotka naprogramovány jiné funkce. V druhém videu má pojízdná část větší uplatnění a můžete si všimnout i řezu a funkce podavače…

Nová generace svitkové ohýbačky BLM 4-Runner H1 se dočkala řady vylepšení oproti původnímu modelu, ale zásadní je zrychlení stroje, kdy tato nová verze šetří až 30% času výrobního cyklu. Stroj zvládne nejen ocel, ale také hliník, měď a další materiály. Zařízení je vybaveno vnitřní a vnější orbitální frézou, řezacím kotoučem a umí i děrování ohýbané trubky. široký rozsah operací na jednom stroji výrazně šetří výrobní časy a minimalizuje náklady.

Ohýbačka trubek BLM SMART + robot FANUC
Ohýbačka BLM Smart má nízkou spotřebu, a to pouhé 2 kW. Tichý a ekologicky šetrný stroj je řízen ověřeným a spolehlivým firemním systémem VGP3D a umí ohýbat trubky až do průměru 28 mm. Na větší průměry má firma jiné modely ohýbaček. Na MSV 2019 představila společnost R.D.I. robotizované pracoviště s robotem ABB a právě touto ohýbačkou. Pro akci OPEN HOUSE 2020 byl použit robot FANUC, aby se vyhovělo požadavkům těch zákazníků, kteří z různých důvodů dávají přednost právě FANUCu…

BLM Smart BLM Smart

Je to opravdu chytrý stroj, který si poradí nejen s rovnými trubkami a čtvercovými profily, ale také s dráty nebo s trubkami, které již mají různá tvarová zakončení, příruby, závity a tak podobně.

BLM Smart je vysoce výkonný a rychlý stroj, který dokáže ohýbat trubky i do malých poloměrů (pod 1D). Přesně, rychle a s eliminací chyb obsluhy. Umí také děrovat, a to s přesným umístěním otvoru. Jde o široce konfigurovatelnou ohýbačku, která může být vybavena robotem jako v expozici v Brandýse nad Labem, ale také může být doplněna o několik synchronizovaných podavačů a automatizované vykládání. Jedná se o výkonný stroj, který může samostatně pracovat v režimu 24/7 nebo být použit pro proměnlivou výrobu s minimálním časem přerušení. Rekonfigurace lze zajistit v časech kolem 5ti minut. Systém optimalizuje ohyb i trubek po laserovém řezání (najde a vyhodnotí polohu otvorů) a integrované rozpoznávání svarů umí použít takový postup, aby nedošlo k poškození materiálu nebo deformaci. To vše se děje v plně automatickém režimu.

Ohýbačka trubek a profilů ELECT 40 + robot ABB + automatizovaný zásobník
Společnost R.D.I. prezentovala plně automatizované pracoviště s výkonnou multinástrojovou ohýbačkou BLM ELECT 40, s robotem ABB a automatizovaným podavačem materiálu. ELECT 40 zvládne trubky do průměru 42 mm a tvarové profily s odpovídajícím rozměrem úhlopříčky. Vyšší řady ELECT pak mohou ohýbat až do 150 mm průměru. Zařízení může být vybaveno až osmi nástroji, které lze v procesu ohýbání libovolně střídat a docílit tak komplikovaných, ale přesných ohybů s různými poloměry a vyoseními.

BLM ELECT 40 BLM ELECT 40

Konfiguraci stroje lze nastavit na lévé nebo pravé ohýbání a toto nastavení lze kdykoli změnit. Výrobním firmám to umožňuje upřednostnit většinovou variantu ohybu. Jedinečná geometrická přesnost ohybu a záruka opakovatelnostije zachována i pro složité ohyby netradičních profilů. ELECT má k dispozici různé úrovně točivého momentu (až 60 000 N), které lze měnit během celého cyklu ohybu. Interní měření a výpočet eliminuje odpružení materiálu.

Pro tento stroj je charakteristická nízká míra potřebné údržby a vysoká spolehlivost. Stroj může být použit k produkci velkých sérií, ale také i několika málo kusů, přičemž není třeba se obávatn nákladů na “pokusné vzorky”. Již první díl musí odpovídat zadání, což umožňuje zajistit řídící systém stroje. BLM ELECT 40 je připraven sloužit jako součást plně automatizovaných pracovišť…

Systém stroje hledá otvory a svary a optimalizuje ohyb. Funkce řezání šetří čas a náklady, jelikož není nutné dělení na dalším stroji. Vše se odbude na jednom zařízení a v rámci jednoho výrobního cyklu. Minimalizuje až zcela eliminuje odpad.

V poslední části reportáže, která vyjde zítra, tj. v úterý 22. září 2020, se podíváme na další zajímavá zařízení. Budeme se věnovat průmyslovým 3D skenerům od firmy HEXAGON, které slouží k měření zpracovaných dílů po ohybu, k digitalizaci předloh pro řídící systémy strojů a další podobné činnosti. Společnost R.D.I. zahájila spolupráci s HEXAGON z důvodů potřeb svých klientů, kteří potřebovali rychlé a přesné měření polotovarů zpracovávaných stroji od BLM Group.

r.d.i.

Články na podobné téma:
První návštěvní den akce společnosti R.D.I.
Řezání laserem na OPEN HOUSE R.D.I. 2020