ABB rozšiřuje partnerství se společností Northvolt a elektrifikuje největší závod na recyklaci baterií na světě

revolt ett

ABB a Northvolt rozšiřují svou dlouhodobou spolupráci v oblasti zelených baterií, které hrají stále důležitější roli při přechodu na energii. ABB poskytuje klíčovou elektrifikační a automatizační technologii pro Northvolt Ett, továrnu na lithium-iontové baterie ve Švédsku, od roku 2017. Toto partnerství bude nyní zahrnovat také recyklaci baterií: ABB dodává procesní elektrifikaci pro napájení největšího závodu na recyklaci baterií Revolt Ett, který Northvolt staví ve Skellefteå v severním Švédsku. Finanční podrobnosti nebyly zveřejněny. Objednávka byla zarezervována v prvním čtvrtletí roku 2023.

Revolt Ett

V konečné fázi expanze má recyklační závod Revolt Ett recyklovat 125 000 tun použitých baterií a odpadu z výroby baterií ročně. To z něj udělá největší zařízení svého druhu na světě, které bude podporovat Northvolt’s Gigafabrik ve stejném místě, která uvedla do provozu výrobní blok v roce 2022. Následovat mají další bloky s cílem dosáhnout výrobní kapacity 60 GWh ročně.

northvoltNorthvolt dodává různé lithium-iontové baterie pro automobilový průmysl, průmysl a velkokapacitní úložiště energie na podporu globální energetické transformace. Výrobce baterií souhlasí s prognózami Světového ekonomického fóra, podle kterých se poptávka po bateriích pravděpodobně do roku 2030 v rámci přechodu na elektromobilitu zvýší čtrnáctinásobně.

Revolt Ett

ABB dodává řešení elektrifikace pro největší závod na recyklaci baterií na světě, Revolt Ett. (Obrázek: Revolt)

ABB dodává pro závod rozváděče a frekvenční měniče, které budou řídit rychlost výrobních procesů, podle potřeby zvyšovat a snižovat výkon, šetřit energii, zlepšovat výkon a omezovat údržbu.

Závod, klíčový prvek strategie udržitelnosti společnosti Northvolt, má být uveden do provozu v roce 2023. Cílem společnosti je do roku 2030 snížit uhlíkovou stopu svých baterií na 10 kilogramů ekvivalentu CO 2 (CO 2e) na kilowatthodinu (kWh) ve srovnání s průmyslovým standardem 98 kilogramů CO 2 e/kWh. K dosažení tohoto cíle je Northvolt Ett poháněna 100 procenty energie bez fosilních paliv.

„Baterie jsou zásadní pro přechod na energii,“ říká Emma Nehrenheim, ředitelka pro životní prostředí ve společnosti Northvolt. “Vzhledem k tomu, že poptávka po bateriích roste rychlým tempem, naléhavě potřebujeme řešení, která nám umožní recyklovat baterie a zajistit spolehlivou a udržitelnou dodávku kritických minerálních zdrojů. Nové zařízení Revolt Ett nám pomůže dosáhnout obou těchto cílů, jak budeme pokračovat.” pracovat na tom.” pracuje na vývoji nejekologičtější baterie na světě.”

Stále více baterií na trhu je na konci své životnosti. Na tomto pozadí hodlá Northvolt Ett do roku 2030 pokrýt až 50 procent svých surovinových požadavků na lithium, nikl, kobalt a mangan pomocí bateriových materiálů získaných v Revolt Ett pomocí hydrometalurgických procesů. Do roku 2030 se očekává, že výrobní kapacita společnosti Northvolt v závodech společnosti ve Švédsku a Německu bude 150 GWh ročně.

revolt ett

V konečné fázi expanze bude společnost Revolt Ett schopna každoročně recyklovat 125 000 tun použitých baterií a odpadu z výroby baterií. (Obrázek: Revolt)

„Je to první zakázka ABB ve strategicky důležitém segmentu recyklace baterií,“ řekl Staffan Södergård, manažer obchodní jednotky, výroba baterií, Process Industries ve společnosti ABB. “Ve spolupráci se spolehlivým partnerem, jakým je Northvolt, nám projekt nabízí příležitost podpořit naše zákazníky při zamezení emisím CO 2 , opětovném použití materiálů a ochraně kritických dodavatelských řetězců. Těšíme se na další realizaci projektu.”

Gigafactory baterií Northvolt Ett se nachází nedaleko přístavu Skellefteå v severním Švédsku. Northvolt je evropský dodavatel vysoce kvalitních bateriových článků a systémů. Společnost byla založena, aby umožnila přechod Evropy do dekarbonizované budoucnosti. Jeho cílem je poskytnout lithium-iontovou baterii, která je na světě nejšetrnější k životnímu prostředí s minimální uhlíkovou stopou .

Společnost ABB se stala partnerem společnosti Northvolt v roce 2017 a je ve společnosti od založení výzkumného a vývojového centra společnosti Northvolt ve švédském Vasteras. Od té doby společnost také drží podíl ve společnosti Northvolt prostřednictvím ABB Technology Ventures (ATV), jednotky rizikového kapitálu skupiny ABB. ABB neustále podporuje Northvolt jako partnera v oblasti elektrifikace a automatizace. Nedávno si výrobce baterií zvolil metodologii optimalizace závodu od ABB, aby urychlil realizaci projektu s integrovanými řešeními elektrifikace, instrumentace, řízení a digitalizace pro rychlé uvedení do provozu a efektivní provoz.

ABB je přední technologická společnost v oblasti elektrifikace a automatizace, která umožňuje udržitelnější a efektivnější budoucnost. Řešení společnosti kombinují technickou odbornost se softwarem ke zlepšení způsobu, jakým jsou věci vyráběny, přemisťovány, poháněny a provozovány. Přibližně 105 000 zaměstnanců ABB staví na více než 130 letech excelence a snaží se podporovat inovace s cílem urychlit transformaci průmyslu. www.abb.com

Zdroj zprávy: ABB
ABB logo male