ABB získává společnost Sevensense a rozšiřuje vedoucí postavení v oblasti mobilní robotiky nové generace s umělou inteligencí

ABB AMR ASTI

Společnost ABB dnes oznámila akvizici švýcarského startupu Sevensense, předního poskytovatele navigačních technologií 3D vidění s umělou inteligencí pro autonomní mobilní roboty (AMR). Sevensense byla založena v roce 2018 jako spin-off od ETH Zurich ve Švýcarsku.

ABB Sevensense

“Transakce je důležitým krokem k naší vizi pracovního prostředí, ve kterém roboty s podporou umělé inteligence podporují lidi. Reagujeme na zvyšující se požadavky našich zákazníků na větší flexibilitu a inteligenci v době akutního nedostatku kvalifikovaných pracovníků,” řekl Sami Atiya , vedoucí oddělení robotiky a automatizace továren ve společnosti ABB. “Každý mobilní robot je vybaven technologií strojového vidění a umělou inteligencí a skenuje určitou část budovy. Zorná pole všech robotů jsou spojena do kompletní mapy, což umožňuje AMR pracovat autonomně i v rychle se měnících prostředích.”

ABB Sevensense

Akvizice následuje po akvizici menšinového podílu ABB v Sevensense poté, co obě společnosti v roce 2021 uzavřely inovační partnerství. Ve stejném roce ABB získala také ASTI Mobile Robotics. Finanční podrobnosti transakce nebyly zveřejněny. Po pilotních projektech se zákazníky v automobilovém a logistickém průmyslu začlení ABB technologii Sevensense do svého portfolia AMR a nabídne bezprecedentní kombinaci rychlosti, přesnosti a užitečného zatížení.

Očekává se, že trh s mobilními roboty poroste do roku 2026 20% složenou roční mírou růstu (CAGR) z 5,5 miliardy USD na 9,5 miliardy USD. 1 Hlavní roli zde hraje technologie 3D vidění ABB s umělou inteligencí.

Inovativní navigační technologie Sevensense kombinuje AI a 3D zpracování obrazu. To umožňuje AMR činit inteligentní rozhodnutí a rozlišovat mezi pevnými a pohyblivými objekty v dynamických prostředích. Po jednorázovém manuálním navádění mobilní roboti pomocí tzv. technologie Visual SLAM (Visual Simultaneous Localization and Mapping) vytvářejí mapu, která jim umožňuje pracovat samostatně. To zkracuje dobu uvádění do provozu z týdnů na dny a umožňuje AMR navigaci ve vysoce komplexních, dynamických prostředích, ve kterých jsou přítomni lidé. Mapy jsou neustále aktualizovány a sdíleny napříč flotilou, což umožňuje okamžitou škálovatelnost bez přerušení provozu a větší flexibilitu ve srovnání s jinými navigačními technologiemi.

ABB Sevensense

Tato navigační technologie podporovaná umělou inteligencí již transformuje automobilový a logistický průmysl, kde vytváří přidanou hodnotu prostřednictvím rychlejších a efektivnějších provozních procesů. U automobilky Ford zvýší AMR s technologií Visual SLAM od ABB efektivitu ve výrobních závodech v USA, zatímco Michelin využije technologii v intralogistice ve svém závodě ve Španělsku. Ostatní výrobci automobilů tuto technologii představí ve Velké Británii, Finsku a Německu.

“Jedinečná, trhem ověřená technologie ABB poskytuje větší autonomii a kognitivní inteligenci, čímž připravuje cestu pro přechod od lineárních výrobních závodů k dynamickým sítím. Inteligentní AMR se autonomně navigují do výrobních buněk, shromažďují zásoby a sdílejí tyto informace s ostatními roboty.” „Pracují bezpečně bok po boku s lidmi,“ řekl Marc Segura, vedoucí divize robotiky ABB. “S akvizicí společnosti Sevensense se ABB stává předním poskytovatelem AMR nové generace. Nyní můžeme nabídnout vizuální SLAM v autonomních mobilních robotech spolu s integrovaným portfoliem robotů a řešení automatizace strojů, poháněných naším softwarem s přidanou hodnotou.”

ABB Sevensense

Gregory Hitz, generální ředitel společnosti Sevensense, řekl: “Toto je významný okamžik na naší společné cestě: nyní můžeme zavést naši domácí technologii na četné trhy a sektory. ABB je pro nás ideálním “domovem” pro spuštění naší rozmanité platformy pro 3D – Vision Autonomy k dalšímu rozšiřování a poskytování služeb výrobcům v oblastech automatizované manipulace s materiálem a servisní robotiky. Společně nově definujeme hranice robotiky poháněné umělou inteligencí.”

Revoluční technologie má potenciál transformovat robotiku daleko za hranice AMR a zvýšit efektivitu, flexibilitu a přesnost ve výrobě a intralogistice. Technologie se i nadále prodává v různých segmentech jako je manipulace s materiálem, úklid budov a další oblasti servisní robotiky pod produktovým názvem Sevensense.

ABB Sevensense

Partnerství se společností Sevensense podtrhuje úspěšné odhodlání ABB podporovat inovace nové generace. Prostřednictvím své partnerské sítě a ve spolupráci se startupy a univerzitami vyvíjí ABB špičkové technologie pro globální společnosti. Přibližně 35 zaměstnanců společnosti Sevensense bude nadále pracovat ve švýcarské pobočce společnosti v Curychu.

ABB Sevensense

ABB je přední technologická společnost v oblasti elektrifikace a automatizace, která umožňuje udržitelnější a efektivnější budoucnost. Řešení společnosti kombinují technickou odbornost se softwarem ke zlepšení způsobu, jakým jsou věci vyráběny, přemisťovány, poháněny a provozovány. Přibližně 105 000 zaměstnanců ABB, které staví na více než 140 letech excelence, je odhodláno podporovat inovace s cílem urychlit transformaci průmyslu. www.abb.com

Zdroj zprávy: ABB
ABB logo male