EMO 2023: 3D tisk bez podpory od společnosti TRUMPF otevírá nové aplikace a snižuje množství odpadu

Trumpf 3D

High-tech společnost TRUMPF nedávno vylepšila svůj software pro 3D tisk TruTops Print. Uživatelé nyní mohou tisknout díly s extrémními úhly přesahu až 15 stupňů, aniž by potřebovali podpůrné konstrukce. Společnost TRUMPF představí svou novou technologii na předním světovém veletrhu výrobních technologií EMO, který se koná v německém Hannoveru.

EMO 2023 3D trumpf

Foto: Trumpf

“Nejnovější verze softwaru TRUMPF TruTops Print eliminuje potřebu prakticky všech podpůrných materiálů, což v konečném důsledku znamená rychlejší sestavení a nižší spotřebu materiálu,” říká Lukas Gebhard, inženýr vývoje procesů pro aditivní výrobu ve společnosti toolcraft. “Tisk bez podpory přibližuje díly jejich finálnímu tvaru. Otevírá dveře dílům a projektům, které byly dříve nemožné, jako je například výroba vnitřních chladicích kanálů o velkém průměru téměř v síťovém tvaru.”

V minulosti museli uživatelé tisknout podpůrné konstrukce společně s dílem, aby jej ukotvili k sestavovací platformě. Tyto struktury slouží také k odvádění tepla z tištěného dílu a zabraňují vnitřním pnutím a deformacím během tisku. Nová inovativní technologie společnosti TRUMPF však znamená, že mnoho aplikací 3D tisku lze nyní provádět bez podpěr, a to i při zpracování těžko zpracovatelných materiálů, jako je nerezová ocel.

EMO 2023 3D trumpf

Foto: Trumpf

Software otevírá nové strategie 3D tisku
“Když tiskneme 3D díl, chceme mít co největší kontrolu nad tím, kdy a kde se materiál roztaví a znovu ztuhne. Dovednost spočívá ve volbě správných strategií osvitů, aby se zabránilo vnitřnímu pnutí a přehřátí v oblasti převisu,” říká Timo Degen, produktový manažer pro aditivní výrobu ve společnosti TRUMPF. TruTops Print umožňuje 3D tiskárně použít optimální strategii tisku pro každou jednotlivou oblast dílu, čímž se eliminuje potřeba podpůrných konstrukcí. Vylepšený průtok plynu nových 3D tiskáren TRUMPF zároveň vychází vstříc rovnoměrným podmínkám zpracování a tisku bez podpěr.

EMO 2023 3D trumpf

Foto: Trumpf

3D tisk bez podpory otevírá nové aplikace
“Uživatelé z jakéhokoli odvětví mohou využít možnosti 3D tisku dílů bez podpěr. Výhody tisku bez podpěr jsou zvláště atraktivní pro díly, které mají velké dutiny nebo náročné převisy,” říká Degen. Příkladem jsou nádrže, výměníky tepla, hydraulické bloky a formy na nástroje.

Nová technologie také otevírá nové aplikace, které nebylo možné řádně využít, když byly podpěrné konstrukce stále nezbytné, včetně oblastí, jako jsou aditivně vyráběné radiální kompresory a zahalená oběžná kola. Dříve výrobci nemohli tisknout bezpodpěrná oběžná kola kvůli jejich úhlům převisu. “Potřeba podpěr znamenala, že 3D tisk nebyl ekonomicky výhodnou alternativou ke konvenční výrobě. Nyní je však situace jiná,” říká Degen.

Zdroj zprávy: TRUMPF
Trumpf logo