Letectví a kosmonautika: TRUMPF a The Exploration Company spolupracují na 3D tisku

trumpf 3d tisk pro kosmický program

Německá technologická společnost TRUMPF a evropský start-up The Exploration Company spolupracují na konstrukci základních komponentů pro kosmické lodě pro lety na oběžnou dráhu Země a na Měsíc. Již na jaře 2024 bude společnost Exploration Company využívat 3D tiskárny specialisty na laserové technologie k tisku základních komponent motorů Huracán a Mistral pro kosmické lodě Nyx Earth a Nyx Moon v Planeggu u Mnichova. Cílem je, aby byl motor Huracán opakovaně použitelný a bylo možné jej na oběžné dráze doplňovat biometanem a kyslíkem.

Trumpf

Foto: TRUMPF

“Naším cílem je nabízet vesmírné mise hospodárněji, než bylo dosud možné. Naše kosmické lodě mohou těžit z výrobních a aplikačních zkušeností společnosti TRUMPF. Společnost TRUMPF má desítky let zkušeností s výrobou vysoce přesných komponent,” říká Hélène Huby, generální ředitelka společnosti The Exploration Company.

Start-up plánuje v roce 2026 vyslat na několikaměsíční oběžnou dráhu kolem Země kosmickou kapsli v rámci první mise. Od roku 2028 se plánují další mise k Měsíci. Vesmírná loď bude zpočátku přepravovat náklad, ale v dlouhodobém horizontu budou na její palubě létat i lidé.

Start-up zatím získal 65 milionů eur od soukromých i veřejných investorů. Evropská společnost zaměstnává ve svých závodech v Planeggu u Mnichova a v Bordeaux celkem asi 120 lidí. Komerční cestování do vesmíru je považováno za rostoucí odvětví. Odborníci předpovídají, že celosvětový trh s výrobou letadel a kosmických lodí vzroste v roce 2023 na 740 miliard eur.

Letecké společnosti spoléhají na 3D tisk

“Díky naší technologii 3D tisku podporujeme komercializaci průmyslu vesmírných letů. Pokud chcete být dnes úspěšní v průmyslu kosmických cest, musíte používat aditivní výrobu,” říká Tobias Brune, který je ve společnosti TRUMPF zodpovědný za aditivní výrobu.

Konstruktéři používají aditivní výrobu ke spojení celých sestav do jediné součásti. Tím se šetří hmotnost a snižuje složitost. Každý ušetřený gram snižuje náklady na palivo. Navíc méně složité komponenty snižují náklady na bezpečnostní testy před startem rakety a zvyšují pravděpodobnost úspěšné mise do vesmíru.

Pomocí 3D tiskáren šetří společnost The Exploration Company cenné suroviny. Systémy využívají pouze materiál, který nakonec poletí do vesmíru. V minulosti vyráběly letecké a kosmické společnosti komponenty konvenčními výrobními metodami, jako je lisování, kování a odlévání. Velká část materiálu skončila jako odpad.

Aditivní výroba umožňuje rychlý vývoj prototypů, který v leteckém a kosmickém průmyslu obvykle zabere mnoho času. Díky návrhovému softwaru mohou uživatelé vylepšovat prototyp pouhým kliknutím myši. 3D tiskárna pak může nový prototyp vyrobit během několika hodin. Při použití běžných výrobních metod by výroba některých takto složitých geometrií nebyla možná nebo by trvala až několik týdnů či měsíců.

3D tisk pro cesty do vesmíru
Společnost Exploration Company používá 3D tiskárny TRUMPF k výrobě základních komponent pro pohonné systémy svých kosmických lodí. (Foto: The Exploration Company)

Zdroj zprávy: TRUMPF

Trumpf logo