Škoda Auto: Nové střešní fotovoltaické systémy přispívají k uhlíkově neutrální výrobě

fve škoda auto esg

Škoda Auto ve svých českých závodech pokračuje směrem k dosažení uhlíkové neutrality ve výrobě do konce dekády. Ve spolupráci se společnostmi ČEZ ESCO a ŠKO-ENERGO nyní automobilka uvedla do provozu tři střešní fotovoltaické systémy ve svém hlavním závodě v Mladé Boleslavi a v logistickém centru Škoda Parts Center. Celková plocha nové solární elektrárny činí přes 10 000 m², což odpovídá více než 15 tenisovým kurtům. Přes 5 400 fotovoltaických modulů má v budoucnu vyrábět více než 2 GWh bezemisní elektřiny ročně. S tímto objemem energie je možné plně nabít přibližně 25 000 vozů Enyaq 85.

FVE na hale M12L ve ŠKODA Auto, závod Mladá Boleslav.

FVE na hale M12L ve ŠKODA Auto, závod Mladá Boleslav

„Ve společnosti Škoda Auto neustále vyhodnocujeme a optimalizujeme uhlíkovou stopu. V rámci naší strategie Next Level – Škoda Strategy 2030 je ‘Green Production’ základním pilířem našeho plánu transformace pro toto desetiletí, a také přispěje k dosažení ambiciózních cílů v oblasti udržitelnosti. Komplexně toto téma řešíme ve spolupráci s našimi partnery. Tato solární elektrárna bude mít svůj podíl na splnění našeho ambiciózního, ale dosažitelného cíle: do roku 2030 bude energie potřebná pro výrobu vozů a komponentů v našich českých závodech plně uhlíkově neutrální.“ Andreas Dick, člen představenstva Škoda Auto za oblast Výroby a logistiky

Předseda představenstva společnosti ČEZ Daniel Beneš říká: „Ve společnosti ČEZ usilovně pracujeme na dekarbonizaci a zajištění bezpečnosti dodávek energie. Naším cílem je do roku 2030 instalovat 6 GW obnovitelných zdrojů a do roku 2040 dosáhnout ve výrobě energie uhlíkové neutrality. Jako přední energetická společnost v České republice se zavazujeme podporovat soukromé i průmyslové zákazníky ve snižování jejich uhlíkové stopy. Fotovoltaická elektrárna na objektech Škoda Auto s těmito cíli dokonale koresponduje.“

Jednatel společnosti ŠKO-ENERGO Tomáš Kubín popisuje rozsáhlý projekt fotovoltaického systému v hlavním závodě Škoda Auto: „Tato solární elektrárna vyprodukuje více než 2 GWh bezemisní elektřiny ročně a představuje tak další významný krok k uhlíkově neutrální výrobě energie pro Škoda Auto. Instalace 5 468 solárních modulů na střechách tří hal byla skutečně velkou výzvou. Je skvělé realizovat další projekt se společnostmi Škoda Auto a ČEZ poté, co jsme již v roce 2019 úspěšně osadili střešní solární panely na Servisním centru v Kosmonosech.“

Odbornost v oblasti obnovitelných zdrojů energie – spolupráce s ČEZ ESCO a ŠKO-ENERGO
Koncem roku 2019 začala první spolupráce společností Škoda Auto, ČEZ ESCO a ŠKO-ENERGO na solárních systémech. Solární moduly umístěné v Servisním centru Škoda Auto v Kosmonosech pokrývají plochu více než 2 200 m² a ročně vyrobí přes 450 MWh, což představuje téměř 17 % energetické spotřeby Servisního centra.

V únoru 2021 uzavřela Škoda Auto rozšířené partnerství se společnostmi ŠKO-ENERGO a ČEZ ESCO s cílem vybudovat solární elektrárnu skládající se z celkem 5 468 fotovoltaických modulů: 3 020 panelů umístěných na logistickém objektu Škoda Parts Center, 1 328 panelů na hale U6C a 1 120 panelů na hale M12L. Tyto moduly poskytují jmenovitý výkon 2 146 kWp (kilowatt-peak).

Úspěch Škoda Auto se solární energií v indických závodech Aurangábád a Púne
Automobilka dále urychluje přechod na udržitelně vyráběnou energii ve všech svých závodech po celém světě. V indickém závodě v Aurangábádu je fotovoltaický systém připojen k síti od roku 2018. Výroba více než 1 441 MWh v loňském roce snížila množství nakupované energie o 40 %.

V závodě Chakan v Púne byla v únoru 2023 rozšířena střešní solární elektrárna. Se špičkovým výkonem 18,5 MWp dokáže vyrobit až 26 600 MWh elektřiny ročně, což pokrývá až 30 % spotřeby elektřiny v závodě. Efektivně tak kompenzuje více než 28 % emisí CO₂ z celoroční výroby vozů.

Závazek společnosti Škoda Auto v oblasti udržitelnosti a uhlíkové neutrality
V souladu se strategií Next Level – Škoda Strategy 2030 si automobilka stanovila konkrétní cíle v oblasti ochrany životního prostředí skrze oblasti GreenFactory, GreenProduct a GreenRetail. Klíčovým cílem v rámci pilíře GreenFactory je CO₂ neutrální výroba ve všech třech závodech v České republice do roku 2030. Závod ve Vrchlabí tohoto milníku dosáhl již v roce 2020. Jednotlivá opatření, která česká automobilka přijímá pro důsledné snižování ekologické stopy svých podnikatelských aktivit, pokrývají celý hodnotový řetězec.

Zdroj zprávy: ŠKODA AUTO
skoda logo new