Snazší výuka svařování s Welducation Simulátorem od Fronius

Welducation Simulator

S nově dostupným Welducation Simulátorem se svářeči mohou učit, trénovat a upevňovat svářečské dovednosti krok za krokem v téměř reálných podmínkách, a to zcela bez jakéhokoli bezpečnostního rizika a dodatečných nákladů na materiál, plyn nebo spotřební díly. Díky novým brýlím s rozšířenou realitou vypadá svarový spoj, proces svařování, a tedy celý zážitek ze svařování jako skutečný. Přidružený Welducation Campus navíc doplňuje celý výukový balíček o teoretické znalosti svařování.

Welducation Simulator

„Řemeslo má zlaté dno“ – toto rčení dodnes neztratilo svůj význam. Pokud však jde o vysoce kvalifikované svářeče, je nedostatek odborných pracovníků stále aktuálním problémem. Vynikající výuka svařování a vysoký uživatelský komfort u všech svařovacích řešení jsou dva způsoby, jak společnost Fronius této výzvě čelí.

Virtuální školení s novým Welducation Simulátorem je ideálním nástrojem pro bezpečnou a nenákladnou simulaci komplexních procesů a náročných situací a jejich neomezeného opakování, aniž by se plýtvalo zdroji. Prostřednictvím cvičení mohou začínající svářeči zlepšit své svářečské dovednosti v bezpečném prostředí a učit se přímo z chyb, což je optimálně připraví na skutečné svařování.

Welducation Simulator

High-tech školení pro výzvy zítřka
S nejnovějším svařovacím simulátorem se společnost Fronius poprvé nezaměřuje jen na virtuální realitu, ale také na Augmented Reality (AR). Hovorově se tomu říká rozšířená realita. Tato technologie se vyznačuje tím, že digitální prvky jsou vloženy do reálného světa, a to na obrazovku nebo do brýlí, tedy přímo před oči diváka. Použití technologie AR, nasazení originálních svařovacích hořáků a hadicových vedení stejně jako kryt skutečného svařovacího zdroje Fronius zprostředkovávají skutečný zážitek ze svařování. Studenti mohou prostřednictvím Welducation Simulátoru trénovat tři procesy obloukového svařování (MMA, MIG/MAG a TIG). Možná je rovněž simulace svařování různých materiálů (ocel, nerez a hliník), tlouštěk materiálu a svařovacích poloh.

K reálným podmínkám přispívají také běžné cvičné svařence a nastavitelné parametry svařování. Součástí školení totiž není jen dosažení dokonalého svarového spoje: Stejně jako u skutečného svařování je třeba plnit úkoly také před spojováním, během něho a po něm. To zahrnuje například připojení zemnicího kabelu, nastavení správných svařovacích parametrů nebo dodatečné vybavení elektrodou. Příslušný tablet zobrazuje klasické rozhraní svařovacího zdroje Fronius. Studenti se tak naučí zacházet se skutečnými svařovacími systémy.

Welducation Simulator

Bezpečně, udržitelně a efektivně
Svařování je jedním z nejstarších spojovacích procesů, které lidstvo používá, bez něj si lze jen těžko představit průmysl a řemeslnou výrobu. Oblouk, UV záření a svařovací zplodiny však představují bezpečnostní riziko. V zásadě je třeba všechny svářeče před těmito nebezpečími co nejvíce chránit. Při výuce je však minimalizace rizik ještě důležitější a nejlepším Výsledky a pokrok ve výuce jsou spravovány ve školicím nástroji. Je zde také prostor pro individuální výuku, protože školitelé mohou zpřístupnit v Campusu vlastní teoretické materiály podle svého uvážení. K rychlým a efektivním výsledkům výuky přispívá i vzájemné povzbuzování a výměna odborných zkušeností. Didakticky propracovaný systém hodnocení usnadňuje objektivní a srozumitelné hodnocení a žebříček vlastních svařovacích výkonů povzbuzuje studenty, aby plně rozvinuli svůj svařovací potenciál.

Praxe dělá mistra
Každá svařovací úloha vyžaduje jiné svařovací techniky a dovednosti. Stativ, který je součástí dodávky Welducation Simulátoru, nabízí řadu možností k upevnění různých svařenců v různých polohách. Pro ještě větší variabilitu je k dispozici další velký stativ. Ať už se jedná o koutový svar nad hlavou nebo svar V zdola – cvičit lze téměř všechny svařovací polohy.

Při virtuálním výcviku lze vybírat ze tří úrovní obtížnosti: snadné, střední a těžké. Nováčci bez předchozích znalostí tak mají k dispozici řadu asistencí, zatímco ti zkušení musejí svarové spoje vytvářet bez vizuální asistence pro vzdálenost, úhel nastavení a rychlost. Rozsáhlé analýzy navíc pomáhají studentům zlepšit jejich techniku a identifikovat chyby. Všechny svary lze zaznamenat a kdykoli vyhledat.

Welducation Simulator

Welducation Campus poskytuje teoretický obsah
Simulátor s integrovanou platformou Welducation Campus tvoří ucelenou didaktickou koncepci složenou z teorie a praktických výcvikových jednotek. Studenti nejsou ani trvale závislí na vyučujících, ale mohou samostatně získávat znalosti a dovednosti prostřednictvím kurzů.

Výsledky a pokrok ve výuce jsou spravovány ve školicím nástroji. Je zde také prostor pro individuální výuku, protože školitelé mohou zpřístupnit v Campusu vlastní teoretické materiály podle svého uvážení. K rychlým a efektivním výsledkům výuky přispívá i vzájemné povzbuzování a výměna odborných zkušeností. Didakticky propracovaný systém hodnocení usnadňuje objektivní a srozumitelné hodnocení a žebříček vlastních svařovacích výkonů povzbuzuje studenty, aby plně rozvinuli svůj svařovací potenciál.

Mimochodem: Společnost Fronius se na veletrhu SCHWEISSEN & SCHNEIDEN 2023 záměrně zdržela rozdávání dárků. Místo toho společnost vysílá jasný signál proti nedostatku kvalifikovaných pracovníků a předává po jednom Welducation Simulátoru dvěma svářečským vzdělávacím institucím: Caritas v Rakousku a BerufsBildungsWerk Greifswald v Německu.

Zdroj zprávy: Fronius