Společnost TRUMPF vyvinula inteligentního, samoprogramujícího se robota, který si sám nastaví dráhu svařování

Trumpf weld robot

Společnost TRUMPF představí na předním světovém veletrhu spojovací, řezací a navařovací techniky “Schweissen & Schneiden”, který se koná v německém Essenu, robota, který pomocí senzorů sám programuje dráhu svaru. Robot využívá novou technologii inteligentního sledování švů společnosti TRUMPF, kterou tato high-tech společnost vyvinula ve spolupráci s Fraunhoferovým institutem pro výrobní techniku a automatizaci IPA. “V podstatě jsme vyvinuli způsob, jakým se svařovací robot sám naprogramuje. Pro uživatele to znamená mnohem snazší přechod na automatizované obloukové svařování – a navíc jasnou konkurenční výhodu,” říká Sven Klingschat, vedoucí výzkumu a vývoje společnosti TRUMPF. Senzor umístěný v hlavě svařovacího hořáku automaticky vypočítá dráhu svaru pro každý díl.

Trumpf weld robot

Robot připravený ke spuštění během několika sekund
U běžných svařovacích robotů musí výrobní pracovníci pokaždé, když chtějí, aby robot změnil směr, naprogramovat do softwaru nové místo svaru. To je časově náročné, zejména pokud jde o složité díly s mnoha oblouky nebo rohy. Naštěstí nová funkce inteligentního sledování švů celý proces značně zjednodušuje. Jediné, co musí uživatel udělat, je umístit svařovací robot do výchozí pozice a technologie se postará o zbytek. Robot pomocí senzoru automaticky určí dráhu svaru. Software systému rychle vypočítá místa svaru a vytvoří svařovací program pro příslušný díl. Robot je tak během několika sekund připraven k práci.

Trumpf weld robot

Díky tomuto řešení je programování robota mnohem snazší. “Celý proces trvá několik sekund, a to i u složitých dílů, jako jsou spirálové oblouky. A nevyžaduje žádné odborné znalosti pracovníků ve výrobě,” říká Klingschat. Intuitivní uživatelské rozhraní lze navíc využít k provádění celé řady svařovacích úloh, jako jsou například těsnicí dráhy a identické svary.

Trumpf weld robot

Méně odpadu a stabilnější proces
Chytré sledování švů pomáhá firmám šetřit čas a snižovat náklady a zároveň usnadňuje život pracovníkům v dílně. Díky schopnosti robota automaticky korigovat dráhu svaru je celý proces stabilnější. Zjednodušuje také práci s těsnějšími tolerancemi a řešení deformací nebo zkroucení. Jedná se o vhodné řešení pro každou firmu, která chce využít automatizaci ke zvýšení produktivity. Zvláště užitečné je pro výrobce, kteří svařují velké a složité díly. A vytvoření vlastní svařovací dráhy pro každý jednotlivý díl je vynikajícím způsobem, jak dosáhnout trvale vysoké kvality. Komponenty pro větrné turbíny a šnekové dopravníky pro krmivářský průmysl jsou jen dva příklady oblastí, které mohou těžit z této inovativní a efektivní metody. Společnost TRUMPF bude toto řešení používat ve svých obloukových svařovacích strojích TruArc Weld 1000. Lze jej také dodatečně instalovat do stávajících systémů TruArc Weld.

Zdroj zprávy: TRUMPF
Trumpf logo