Superpočítač: TRUMPF spolupracuje s Centrem vysoce výkonných počítačů ve Stuttgartu

Společnost TRUMPF, která se zabývá špičkovými technologiemi, podepsala dohodu o spolupráci s Centrem pro vysoce výkonné výpočty ve Stuttgartu (HLRS) při Stuttgartské univerzitě. Cílem dohody je poskytnout zaměstnancům společnosti TRUMPF rozsáhlé výpočetní kapacity centra HLRS.

trumpf hlrs hawk

Foto: TRUMPF

“Tato spolupráce ukazuje, že i my v průmyslovém Německu máme výkonný digitální ekosystém. S pomocí těchto mainframů mohou naši vývojáři virtuálně simulovat funkce strojů ještě před postavením prvního prototypu a rychleji trénovat řešení umělé inteligence pro naše systémy. To nám umožňuje udržitelnější a efektivnější inovace,” říká Berthold Schmidt, technický ředitel společnosti TRUMPF.

Superpočítač “Hawk” poskytnutý společností HLRS má špičkový výkon 26 peta-flopů, což odpovídá 1 000 000 miliardám výpočetních operací za sekundu. Jedná se o jeden z nejvýkonnějších evropských počítačů pro průmysl a na konci roku 2024 jej doplní ještě výkonnější nástupnický model Hunter s výkonem kolem 39 petaflopů.

“Díky počítačům Hawk a Hunter můžeme podpořit další rozvoj technologií ve společnosti TRUMPF. Jsme hrdí na to, že můžeme svým výpočetním výkonem i nadále přispívat k posilování a konkurenceschopnosti stuttgartského hospodářského regionu,” uvedl Prof. Dr. Michael Resch, ředitel HLRS.

V rámci partnerství si účastníci slibují také společné poznatky o dalších možnostech využití mainframových výpočetních systémů v průmyslu.

Investice do umělé inteligence a kvantové výpočetní techniky
Pro jednodušší simulace má společnost TRUMPF vlastní vysoce výkonné počítače. Složitější úlohy s vyšší přesností však lze provádět pouze na superpočítačích, jako jsou ty umístěné v HLRS. Jedním z příkladů je simulace kvantových počítačů, která je natolik výpočetně náročná, že bude v budoucnu urychlena s pomocí výpočetní kapacity HLRS. V budoucnu bude TRUMPF na superpočítačích HLRS také trénovat modely umělé inteligence. Společnost TRUMPF již několik let nabízí svým zákazníkům obráběcí stroje, které využívají umělou inteligenci k rychlejší a kvalitnější práci. V budoucnu bude nabídka rozšířena o další řešení.

Zdroj zprávy: TRUMPF
Trumpf logo