Úřad práce ČR přispěl k odbornému vzdělávání zaměstnanců v Česku, podpořil téměř 140 000 lidí

pracovníci

Zkušenosti z trhu práce jednoznačně potvrzují, že zvyšování kvalifikace zaměstnanců pomáhá českým firmám stát se konkurenceschopnějšími a dále rozšiřovat podnikání. Národní projekt Podpory odborného vzdělávání zaměstnanců (tzv. POVEZ II) měl za cíl sladit aktuální a požadované kvalifikační předpoklady zaměstnanců s potřebami trhu práce. Mezi lety 2015 až 2023 si díky projektu POVEZ II rozšířilo nebo zvýšilo svou kvalifikaci 139 781 zaměstnanců z 8 899 firem. Celkem bylo ve spolupráci s 3 400 vzdělavateli realizováno více než 20 000 vzdělávacích kurzů. V přepočtu na čas to dělá zhruba 6,9 milionů hodin vzdělávání. Projekt skončil 31. 12. 2023.

Zvyšování kvalifikace zaměstnanců je dnes nutnou podmínkou pro konkurenceschopnost tuzemských firem. Cílená podpora odborného vzdělávání zaměstnanců představuje klíčový prvek v rozvoji trhu práce, na který se soustředil projekt POVEZ II realizovaný Úřadem práce ČR. Projekt byl spolufinancován z Evropského sociálního fondu (ESF) v rámci Operačního programu Zaměstnanost a ze státního rozpočtu České republiky.

Díky projektu POVEZ II získali zaměstnavatelé příspěvek na vzdělávání svých zaměstnanců a refundaci jejich mezd po dobu školení. Do vzdělávání se aktivně zapojili techničtí a odborní pracovníci, specialisté, řemeslníci a opraváři, pracovníci obsluhy strojů, pracovníci ve službách a prodeji, úředníci nebo řídící pracovníci. Mezi podpořenými jsou nejen zaměstnavatelé z malých, středních a velkých firem, ale také OSVČ, a to jak z odvětví zpracovatelského průmyslu, tak profesní, vědecké a technické činnosti, stavebnictví, velkoobchodu a maloobchodu, dopravy či skladování.

Plnění projektu ztížila jednak pandemie COVID-19, která dlouhodobě znemožnila realizaci prezenčních vzdělávacích akcí, a také rozpočtové provizorium, kvůli němuž nebylo možné v prvních měsících roku 2022 uzavírat nové dohody na podporu odborného vzdělávání. I přesto se do vzdělávacích aktivit zapojilo téměř 140 tisíc zaměstnanců ze všech krajů Česka kromě Prahy a zaměstnavatelé i zaměstnanci je hodnotí pozitivně. Projekt je nyní ve fázi finalizace dat, včetně celkového plnění stanovených ukazatelů. Pokud jejich plnění nedosáhne potřebné úrovně, existuje ještě potenciální riziko snížení celkových výdajů rozpočtu ze strany Řídicího orgánu Operačního programu Zaměstnanost.

Cílem Úřadu práce v novém programovém období je maximalizovat čerpání financí z fondů EU na podporu zvyšování adaptability zaměstnanců pro uplatnění se na měnícím se trhu práce. Proto Úřad práce v loňském roce zavedl novou organizační strukturu pro řízení projektů a nastavil klíčové principy projektového řízení, jako je například pravidelný monitoring plnění klíčových ukazatelů projektů, včetně řízení rizik, aby zajistil, že budou efektivně naplňovány stanovené cíle a plně využívány dostupné zdroje.

Pro Úřad práce ČR patří podpora zvyšování kvalifikace zaměstnanců firem dlouhodobě mezi naprosté priority. V roce 2024 Úřad práce ČR například připravuje spuštění velkého projektu zaměřeného na digitální vzdělávání zaměstnanců firem, který bude financován z Národního plánu obnovy.

Zdroj zprávy: Úřad práce ČR
úřad práce