Edice CZ 75 „Řád Bílého lva“ oslavuje sté výročí nejvyššího českého státního vyznamenání a je 1. střelnou zbraní autentizovanou na blockchainu na světě

Řád Bílého lva je nejvyšším státním vyznamenáním, které se propůjčuje občanům České republiky a cizincům za mimořádné služby České republice, významné zásluhy o obranu a bezpečnost státu a za šíření dobrého jména země v zahraničí. Navazuje na stejnojmenný československý řád, který vznikl v roce 1922.

Kancelář prezidenta republiky se rozhodla připomenout stoleté výročí Řádu Bílého lva limitovanou edicí sta ručně rytých pistolí CZ 75 z dílny České zbrojovky, dceřiné společnosti skupiny Colt CZ Group a dlouholetého hrdého partnera Armády České republiky.

Colt CZ Group zároveň s hrdostí oznamuje, že jako první výrobce ručních palných zbraní bude ověřovat každou unikátní pistoli z edice Řád Bílého lva na platformě blockchainové technologie, ve spolupráci se společností BlockTrust a její platformou Web3-as-a-Service.

cz 75

„Věříme, že blockchain může na komerční trh s palnými zbraněmi přinést mimořádné inovace. Umožní nám představit nové, dosud nevídané standardy autentizace, bezpečnosti a důvěry. Jsme hrdí na to, že jsme s touto technologií přišli jako vůbec první z největších výrobců střelných zbraní na světě. Nezaměnitelný token NFT přinese našim zákazníkům digitální doklad o vlastnictví a s ním související garanci autenticity těchto jedinečných sběratelských kusů, čímž se ještě zvýší jejich hodnota. Jsme také pyšní na to, že náš první blockchainem ověřený výrobek je spojen s nejvyšším českým státním vyznamenáním, Řádem Bílého lva,“ podtrhl Jan Drahota, prezident a předseda představenstva Colt CZ Group.

Vzhledem k vysoké poptávce po ručně zdobených pistolích z limitovaných edic CZ se skupina Colt CZ Group rozhodla pro dostupnější způsob prodeje pistole CZ 75 Řád Bílého lva tím, že ji poprvé v historii společnosti zpřístupní ke koupi prostřednictvím aukce NFT (non-fungible token). Samotné zbraně budou držitelům digitálního aukčního certifikátu postupně předávány v průběhu příštího roku, jelikož stále probíhá jejich ruční výroba.

Jelikož je CZ 75 Řád Bílého lva zbraní z limitované edice, skupina Colt CZ Group vytvořila unikátní příležitost: každý kupující si může svým příhozem zajistit prvenství v pořadníku na zbraň s konkrétním sériovým číslem. Zájemci o informace k účasti v aukci NFT, která se uskuteční v následujících týdnech, se mohou registrovat na stránkách tady. Colt CZ Group část výnosů z aukce NFT a aukčních příhozů věnuje na sbírkový účet Velvyslanectví Ukrajiny v ČR na podporu ukrajinské armády.

cz

První pistole ze stokusové limitované edice CZ 75 Řád Bílého lva bude dražena ve speciální aukci prostřednictvím online portálu Artslimit Galerie Kodl, která v roce 2019 úspěšně vydražila limitovanou edici CZ 75 Republika pro dobročinné účely. Online aukce bude probíhat dva týdny – od pondělí 5. prosince do neděle 18. prosince. Výtěžek z aukce bude věnován Nadačnímu fondu prezidenta republiky Ing. Miloše Zemana. Tento fond podporuje činnosti nestátních zařízení poskytujících dětem namísto ústavní výchovy přechodnou rodinnou péči. Prezident republiky Miloš Zeman osobně předá vydraženou CZ 75 Řád Bílého lva novému majiteli během speciální ceremonie na Pražském hradě.

cz

Edice CZ 75 Řád Bílého lva je bohatě zdobena českými národními symboly v podobě lipových listů a dvouocasého lva. Ovládací prvky, vytahovač, šrouby rukojeti a dno zásobníku jsou pozlaceny. Štít s korunovaným dvouocasým lvem z malého státního znaku České republiky je ze 14karátového zlata a je vsazen do pravé strany rámu.

cz

Každá pistole z edice CZ 75 Řád Bílého lva je uložena v kazetě ze tří druhů dřeva. Stejně jako střenky pistole je kazeta vyrobena z javoru a boky jsou z luxusního kořene břízy. Víko je vyrobeno z ořechu. Vnitřek kazety je vyložen červeným mikroplyšem, který se barvou blízce podobá hvězdě Řádu Bílého lva. Víko, spojené s kazetou dvěma stuhami v barvě trikolory, má uvnitř zapaspartován originální certifikát Kanceláře prezidenta republiky podepsaný prezidentem Milošem Zemanem s datem 28. října 2022. Vnější straně víka dominuje reliéf zobrazující Řád Bílého lva.

cz

Samotná medaile, která je mnohými považována za jednu z nejkrásnějších na světě, má podobu pětiboké červeně smaltované hvězdy, jejíž strany jsou spojeny lipovými listy. Střed hvězdy zdobí tradiční znak českých zemí – stříbrný dvouocasý lev se zlatou korunou a zlatou zbrojí. Mezi nositeli Řádu Bílého lva jsou skuteční velikáni naší doby, jako například prezident Václav Havel, americká diplomatka českého původu Madeline Albrightová, průmyslník Jan Antonín Baťa, sir Nicholas Winton, generál John J. Pershing, Nikola Tesla, Dwight D. Eisenhower, Paul-Henri Spaak a řada dalších.

cz

Ručně ryté pistole CZ a Colt jsou vyhledávanou investiční příležitostí a nesmírně zajímavým sběratelským artiklem. Aukce limitované edice CZ 75 Republika v Galerii Kodl v roce 2019 vynesla 650 000 Kč na charitativní účely, přičemž pořizovací cena této pistole byla 200 000 Kč. Zářijová aukce stejného modelu v Galerii Goltzova tvrz v roce 2022 vynesla 980 000 Kč. V březnu se na slavnostním večeru pořádaném časopisem Forbes a iniciativou Svoboda pro Ukrajinu vybralo 5 milionů Kč na pomoc Ukrajině v dražbě další z limitovaných edic – CZ 75 Tobruk.

Více informací o limitované edici CZ 75 Řád Bílého lva zde.

O SPOLEČNOSTI – Colt CZ Group SE
Colt CZ Group SE je jedním z předních světových výrobců ručních palných zbraní pro ozbrojené složky, osobní obranu, lov, sportovní střelbu a další komerční využití. Své produkty prodává především pod značkami Colt, CZ (Česká zbrojovka), Colt Canada, CZ-USA, Dan Wesson, Spuhr a 4M Systems.

Skupina Colt CZ má své sídlo v České republice a výrobní kapacity v České republice, Spojených státech, Kanadě a Švédsku. Skupina zaměstnává více než 2 000 lidí v České republice, USA, Kanadě, Německu a Švédsku. Skupina je ze 76,9 % vlastněna holdingem Česká zbrojovka Partners SE, zbývajících 23,1 % tvoří veřejně obchodované akcie.

Zdroj zprávy: Česká zbrojovka a. s., člen holdingu Colt CZ Group
česká zbrojovka group