Hitachi Construction Machinery dokončuje prototyp plně elektrického sklápěče s inovativní technologií baterií od ABB

Spolupráce mezi Hitachi Construction Machinery a ABB Traction na vývoji plně elektrického těžebního vozíku vstupuje do klíčové fáze dokončením prvního prototypu. Po dokončení továrního testování byl prototyp 20. ledna odeslán do Zambie k testovacím účelům, kde je v polovině roku naplánováno provedení závěrečného testování v měděném a zlatém dole Kansanshi.

HCM ABB cooperation

Foto: Hitachi Construction Machinery – sklápěč EH4000 AC3 na plně bateriový pohon

Projekt byl zahájen v roce 2021 s cílem uspokojit rostoucí poptávku po elektrických sklápěčích v těžebním průmyslu a snížit emise skleníkových plynů. Dieselově poháněné sklápěče Hitachi Construction Machinery budou převedeny na plně elektrický bateriový provoz pomocí inovativní technologie baterií a energeticky účinných DC/DC měničů od ABB. Je použit nový elektrický palubní systém, který odebírá elektrickou energii přes trolejové vedení, které se používá k přímému pohonu motoru a k nabíjení akumulátorového systému skladování energie. Při jízdě z kopce se baterie dobíjí také prostřednictvím rekuperačního brzdového systému, takže zatížení nabíjením je sníženo, když je sklápěč připojen k trolejovému vedení. To umožňuje nepřetržitý provoz bez přerušení nabíjení, což zajišťuje vysokou produktivitu. Životnost baterie prodlužuje také propracovaný systém řízení energie a teploty.

hitachi cm infographic

Foto: Hitachi Construction Machinery – schéma principu nabíjení baterie

Nový sklápěč je na rovných silnicích poháněn vlastní baterií vozidla. Při jízdě do kopce získává potřebnou elektrickou energii přes vnější trolejové vedení a při jízdě z kopce se energie rekuperovaná rekuperačním brzděním využívá k dobíjení baterie. To vytváří efektivní cyklus, který snižuje spotřebu energie sklápěče.

HCM dump truck

Foto: Hitachi Construction Machinery – provozní test bateriového sklápěče

„Naše spolupráce s Hitachi Construction Machinery nyní vstupuje do rozhodující fáze. Projekt nejen přispívá k řešení problémů spojených s elektrifikací sklápěčů, přispívá také ke snižování emisí skleníkových plynů a podporuje tak přechod do nízkoemisního světa. Těšíme se, že prototyp předvede své schopnosti v zambijských měděných a zlatých dolech,“ říká Fabiana Cavalcante, vedoucí oddělení Mobile e-Power v ABB Traction.

ABB (ABBN: SIX Swiss Ex) je přední technologická společnost v oblasti elektrifikace a automatizace, která umožňuje udržitelnější a efektivnější budoucnost. Řešení společnosti kombinují technickou odbornost se softwarem ke zlepšení způsobu, jakým jsou věci vyráběny, přemisťovány, poháněny a provozovány. Přibližně 105 000 zaměstnanců ABB, které staví na více než 140 letech excelence, je odhodláno podporovat inovace s cílem urychlit transformaci průmyslu.

ABB Motion udržuje svět v pohybu – efektivně, spolehlivě a bezpečně. Každý den. Řídíme inovace a posouváme hranice technologií, abychom podpořili nízkouhlíkovou budoucnost pro zákazníky, průmyslová odvětví a společnost. S našimi digitálními pohony, motory a službami zlepšují naši zákazníci a partneři výkon, bezpečnost a spolehlivost. Spojujeme znalosti oboru s technologií, abychom mohli poskytovat optimální řešení pohonů a motorů pro širokou škálu aplikací ve všech průmyslových odvětvích. Díky naší globální přítomnosti jsme našim zákazníkům vždy nablízku. Na základě více než 140 let zkušeností s řešeními elektrického pohonu se každý den učíme něco nového. go.abb/motion

Zdroj zprávy: ABB
ABB logo male