Taiwanská expozice na MSV2021

expozice Taiwan na MSV 2021

Dlouhodobě patří Tchaj-wan mezi přátelské země, s kterými má Česká republika výborné obchodní vztahy. Obchodní výměna má stoupající úroveň. Podle tchajwanských statistik má Česká republika významné 12. místo v rámci spolupráce se státy EU.

Tchajwanské firmy v České republice investovaly do roku 2019 téměř 800 milionů dolarů (19 miliard korun) a vytvořily 24 tisíc pracovních míst. Mezi mediálně nejznámější investice patří Foxconn CZ, ale najde se řada dalších firem, které aktivně působí na českém trhu.

Tchaj-wan k nám exportuje převážně elektroniku, řídící komponenty a čipy, ale zvyšuje tendence prosadit se i ve strojírenské oblasti, a to buď formou dodávek komponent nebo komplexních strojírenských technologií. Tchajwanské firmy k nám dováží mnoho produktů od obráběcích strojů, až po robotické a automatizační systémy. Na výborné úrovni je i spolupráce našich vysokých škol s tchajwanskými protějšky a populární výměny studentů nebo společné výzkumné projekty.

Nutno ovšem dodat, že vzájemný obchod má sice vysoký potenciál, ale také velké rezervy. Objemy obchodů by mohly být řádově vyšší a možná nastala doba, aby se oboustranně zvýšila intenzita spolupráce mezi Českou republikou a Tchaj-wanem, resp. mezi českými a tchajwanskými firmami. K tomu by mohla přispět i rozsáhlá expozice v pavilonu V na letošním MSV 2021, kde skupina technologicky významných tchajwanských firem předvedla své produkty a výrobní možnosti.

Taiwan Taiwan

Nyní se spolu můžeme podívat na jednotlivé stánky. Ty asi překvapí svým úsporným provedením, ale vše je o konceptu. Skromném stánky a absence velkých strojů nesmí mýlit. Jedná se o známé producenty obráběcích center vysoké kvality a v portfoliu mají výkonné stroje, které zajišťují produkci všude ve světě. Vystavující firmy se budou právě dnes v 11:00 prezentovat na speciálním webináři (nutná registrace), kde tchajwanské firmy budou prezentovat svoje skutečné možnosti a řadu sofistikovaných strojů, ale především svůj potenciál pomoci s automatizací a digitalizací strojírenské výroby. Tchai-wan je na světové špici v automatizaci výroby. Expozice má kromě samostatných prezentací také vlastní recepci s českou překladatelkou, takže návštěvníci se nemusí bát jazykové bariery.

HIWIN Technologies
Společnost Hiwin se prezentuje v rámci Tchai-wanské expozice, ale hned vedle má svůj samostatný velký stánek české zastoupení firmy, takže na konci reportáže se podíváme i tam. V expozici firma představila svou poslední velkou chloubu Inteligentní 4.0 kuličkový šroub.

inteligentní kuličkový šroub od HIWIN

Nabídka kuličkových šroubů společnosti HIWIN, které s vysokou účinností převádí pohyb rotační na pohyb lineární, neboli přímočarý. Účinnost převodu je udávána až 90%. Firma nabízí i speciální mazací prostředky. Kuličkové šrouby Hiwin slouží pro použití v transportních, zvedacích, manipulačních a jiných pohybových systémech, kde se prosazují díky minimálnímu tření a klidnému chodu oproti běžným pohybovým šroubům nebo hydraulickým alternativám. Kromě kuličkových šroubů nabízí firma i další komponenty pro lineární pohyb…

hiwin

JEENXI Technologies
JEENXI Technologies provozuje globální prodejní síť pokrývající pevninskou Čínu, jihovýchodní Asii, Japonsko, Evropu a Tchaj-wan. Nabízí přesné a výkonné obráběcí stroje, přičemž investuje významné prostředky pro vývoj a výzkum nových technologií, aby jejich stroje měly náskok před konkurencí a nabízely zákazníkům vlastnosti, které mohou potřebovat již v blízké budoucnosti.

JEENXI Technologies JEENXI Technologies
JEENXI Technologies JEENXI Technologies

Fair Friend Enterprise (FFG)
Společnost FFG je třetí největší světovou firmou, zaměřenou na výrobu a dodávky strojních zařízení. Do jejího portfolia spadá 37 značek, jejichž produkce vzniká v 50 výrobních střediscích FFG lokalizovaných po celém světě. Firma se může pochlubit historií od roku 1979 a v současnosti se specializuje na využití strojového učení v dodávaných výrobních zařízeních, resp. obráběcích strojích pro strojírenský průmysl. Tchajwanský lídr pro inteligentní automatizaci, kterou u nás označujeme jako Průmysl 4.0. Jedna z firem, která spolupořádá dnešní webinář.

Tongtai Machine & Tool Co.
Tongtai je jedním z nejznámějších tchajwanských poskytovatelů technologií pro inteligentní výrobu a disponuje certifikovaným automatizačním servisem. Společnost úzce spolupracuje se zákazníky mimo jiné z automobilového, elektronického a leteckého odvětví. Firma je předním výrobcem obráběcích strojů. Na trhu působí od roku 1969. Mezi produkty společnosti Tongtai patří vertikální a horizontální CNC soustruhy a obráběcí centra, zařízení pro výrobu plošných spojů, jakož i technologie ultrazvukového obrábění, laserového obrábění či aditivní výroby kovových komponent.

Tongtai Machine & Tool Co. Tongtai Machine & Tool Co.
Tongtai Machine & Tool Co. Tongtai Machine & Tool Co.

AXILE Machine (Buffalo Machinery)
Hlavním sortimentem Buffalo Machinery jsou vlastní pětiosá obráběcí centra, která nabízejí sofistikovaná automatizační řešení pro výrobce složitých dílů a součástek. Společnost vyvíjí a nabízí průlomové konstrukční koncepty a vlastní pokročilé technologie, které nalézají uplatnění v široké škále výrobních odvětví. Servisní a podpůrná síť AXILE funguje v téměř 50 zemích světa, servisní centrum provozuje také v Chorvatsku a více než 70 distributorů společnosti je aktivní napříč Asií, Evropou i Amerikou. S některými řešeními se budete moci seznámit na dnešním webináři, který začíná v 11:00.

Další firmy z Tchaj-wanu
Následující fotogalerie ukazuje prezentace řady dalších firem a představuje průřez nabízených produktů a technologií. Tady je optimální osobní návštěva a zjištění, co mohou tyto společnosti českým firmám nabídnout. Zástupci firem jsou k dispozici a do konce veletrhu, takže se může vyplatit návštěva a získání osobního kontaktu.

České zastoupení HIWIN
HIWIN, resp. jeho české zastoupení má tradičně expozici v pavilonu V, takže firmu najdete na stejném místě, jako v minulých letech. Na ploše 150 m2 najdete nejmodernější řešení a ucelenou nabídku polohovací lineární techniky, která se vyznačuje vysokou přesností a spolehlivostí. Mezi novinkami lineární techniky HIWIN představené na MSV Brno 2021 je i modulární systém lineárního vedení řady CG pro náročné podmínky, válečkové vedení HIWIN řady CRG, které se používá především v oblasti obráběcích a speciálních strojů, širokou nabídku standardizovaných řešení horizontálních a vertikálních pojezdů nové generace pro průmyslové roboty a samozřejmě i letošní novinku – inteligentní kuličkový šroub. Většina produkce společnosti HIWIN směřuje k podpoře Průmyslu 4.0, ale lze zde najít řešení i pro speciální požadavky.

hiwin hiwin

 

Tady se můžete podívat na demonstraci funkce lineárního pojezdu HIWIN pro robota (FANUC). Účelem zařízení je podstatné rozšíření dosahu robota, resp. možnost pokrytí vzdálenějších míst nebo obsluha více pracovišť. Podobná řešení se používají ve větších robotických buňkách, na plně automatizovaných pracovištích při obsluze například lisů či obráběcích center nebo jako v tomto případě, při svařování rozměrnějších výrobků…

Taiwan na MSV 2021
Pokud se chystáte na MSV 2021 v příštích dnech a řešíte problémy spojené s automatizací výroby, s lineárními pohony a podobnými záležitostmi, najdete v tchajwanském pavilonu mnoho inspirativních produktů a kontaktů na firmy, které mají globální dosah, dlouholeté zkušenosti a mohou nabídnout progresívní řešení.


Články na podobné téma:
SP ČR přiblížil firmám příležitosti v tchajwanském průmyslu
Železničním neštěstím by mohly zabránit chytré senzory. Čeští vědci je otestují na Tchaj-wanu
Českou republiku navštíví tchajwanská hospodářská delegace
TAITRA uvádí: Taiwan Excellence – webinář pro rok 2021: Posouvání hranic inteligentní výroby
Přivítali jsme delegaci z Tchai-wanu
Tchaj-wan bude mít zastoupení na letošním Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně