Tipy na zajímavé expozice na MSV 2023

Brno výstaviště pavilon A

Zítra začne další 64. ročník největšího strojírenského veletrhu ve střední Evropě a my vám nabídneme několik tipů na zajímavé expozice a novinky. Budeme postupovat abecedně podle označení pavilonů a výstavních hal. Abychom vybrali to skutečně nejzajímavější, omezíme se na expozice, u kterých máme jistotu, co do obsahu i kvality. Některé pavilony tak zcela vynecháme, protože není v našich silách před samotným veletrhem podrobně prolustrovat všech cca 1300 vystavujících firem. Vycházíme tedy z našich zkušeností, z kontaktů a z informací, které vystavovatelé komunikovali prostřednictvím svých tiskových zpráv nebo na svých webových stránkách.

V roce 2023 se na brněnském výstavišti představí více než 1 260 firem z 43 zemí. Klíčovým a nejvíce zastoupeným oborem je obrábění a tváření. Své expozice připravují také firmy věnující se automatizaci, elektronice, průmyslovým robotům, měřicí technice, plastům, sváření, povrchovým úpravám, hydraulice nebo materiálům a komponentům.

BVV letecky

Pavilon A
Architektonický symbol brněnského výstaviště nabízí výhodu přirozeného osvětlení, připomínku slavné historie veletrhu, pro neznalé i překvapivé bludiště a v rámci MSV samozřejmě i spousty zajímavých expozic a novinek. Najdete tam například projekt Packaging Live, kde najde nejen roboty FANUC, ale řešení mnoha firem, které nabízejí vlastní postupy a nápady.

msv packing live

Ve stejném pavilonu najdete mimo jiné i řešení 3D tisku v průmyslovém použití. Už dávno jsou pryč doby, kdy vystavující udivovali návštěvníky umělohmotnými figurkami filmových postaviček nebo v lepším případě modely čehokoli. Dnes je středem zájmu 3D tisk jako plnohodnotná výrobní technologie pro výrobu kovových částí z různých slitin s jasně vypočitatelnými mechanickými vlastnostmi. Takové části se používají do strojů a zařízení, a to na stejné úrovni funkčního namáhání jakou mají díly vyráběné obráběním nebo litím.  Doporučujeme navštívit stánek č. 02, kde vystavuje společnost MISAN a kde mimo jiné bude vystavena i tištěná těhlice pro závěs a pohon kol na závodní studentské elektrické formuli týmu EFORCE fee Prague formula a další tištěné díly z různých slitin…

V pavilonu A1 najdete také ideální prostor pro obchodní schůzky, který nabízí akce Kontakt-kontrakt, kterou pořádá Hospodářská komora s partnery.

Hala B
Hala B je tradičně věnována plechotvářecím strojům, ohýbačkám trubek a profilů, laserovým a vodním řezačkám, brousícím strojům a podobným zařízením. Ani letos tomu nebude jinak a v hale najdete velkou expozici Trumpf Praha, ale i mnoho dalších a neméně zajímavých expozicí. Jednou z nich je bezesporu stánek č. 030, kde předvede společnost R.D.I. nejnovější laserovou řezačku prémiové značky BLM Group a ohraňovací lis STR.

Hned vedle, resp. na stánku č. 028 najdete expozici Prima Power, kde najdou návštěvníci poloautomatické ohýbací centrum a vysekávací lis kombinovaný s laserem.

Ve stejné hale pak najdete i průmyslové brousící CNC stroje Lissmac, které v České republice oficiálně zastupuje společnost Vavruška Trade…

…nebo finské lisy CoastOne od českého prodejce AJ20 na stánku č. 037.

Hala F
Moderní hala neobvyklého tvaru bude i letos hostit “Digitální továrnu”, v rámci které se objeví technologičtí lídři typu Siemens, ale i mnoho start-upů a dalších firem. Na stánku č. 201 bude expozice Národního centra Průmyslu 4.0. , Svaz průmyslu a dopravy ČR a další. Vynechat Digitální továrnu by bylo velkou chybou!

Fotogalerie z Digitální továrny 2022

Celý pavilon F je věnován automatizaci, takže zde najdete opravdu mnoho zajímavých věcí, které mohou pomoci vaší firmě. Například, pokud hledáte způsoby přesného měření, najdete na stánku č. 055 produkty firmy Mitutoyo.

Hala G1
“Géčko” tradičně hostí plastikáře, což je většinou na okraji zájmu typických návštěvníků ze strojírenských firem, ale letos tam bude jedna ze dvou expozic společnosti FANUC, takže je důvod se tam podívat, i když pracujete hlavně s kovovými materiály, ale robotizace vám není cizí. Expozice má číslo 031.

Hala P
Království obrábění! Jestli hledáte nový stroj, v nejmodernější hale výstaviště se vám bude líbit. Doporučit můžeme firmu MISAN, která na stánku č. 058 nabídne přesné a spolehlivé stroje japonských značek i vlastní unikátní robotickou buňku se dvěma roboty a měřícím zařízením.

misan msv 2023

Dalším známým vystavovatelem a ještě známějším výrobcem obráběcích strojů je Tajmac-ZPS, který letos poprvé představí svůj digitalizační program, a to na expozici č. 029.

Tajmac-ZPS

V loňském roce v hale P excelovala společnost FANUC, která předvedla historicky největší expozici robotů na MSV vůbec. Letos bude expozice opticky menší, protože část bude v již zmíněném pavilonu G1 (viz výše), ale ani návštěvníci pavilonu P nepřijdou zkrátka. Roboty a obráběcí centra FANUC najdete na stánku č. 034

V hale P je také centrum státních institucí, a to v takzvaném Národním pavilonu. Budou tam přednášky zajímavých osobností, známých ekonomů a šéfů velkých firem, někdy i politiků nebo zástupců významných institucí a agentur. Nechybí zástupci českých ministerstev, agentury CzechTrade, CzechInvest, API, institucí poskytující finanční služby, jako jsou Česká exportní banka, EGAP a Národní rozvojová banka, dále specializované instituce Strojírenský zkušební ústav, Úřad průmyslového vlastnictví a Technologická agentura ČR. Přesto, že tam není vystaven žádný stroj, je to jedno z nejživějších míst celého pavilonu P.

Hala V
Tady se také sejde více technologií: dělení materiálů, svářecí technologie, hydraulika a pneumatika, pohony nebo třeba spojovací materiály a průmyslová chemie. Nás zaujaly svařovací produkty společnosti FRONIUS, takže je doporučíme i návštěvníkům. Fronius najdete na stánku č.010.

Pokud vás zajímají novinky v pohonech, v hale V můžete navštívit stánek č.116, kde vystavuje společnost HIWIN. Za poslední roky se nám nestalo, aby nějakou zajímavou novinku neukázali.

Pokud jste si nevybrali žádný z našich tipů, možná vám přijde vhod alespoň orientační mapka s popisem zaměření jednotlivých výstavních pavilonů…

Mapka MSV 2023

Těšíme se na setkání na 64. Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně!